Historie Bernu a zajímavosti – 1 část

Bern je známé jako hlavní město Švýcarska a jeho historické jádro patří již od roku 1983 do světového kulturního dědictví UNESCO.  I když jeho historie není tak rozsáhlá i tak zde vznikla např. Teorie relativity Alberta Einsteina a ve městě pobývali slavní lidé své doby – Casanova, Lenin nebo ruská velkokněžna Anna Fjodorovna.

Město samotné vám nabídne spoustu kulturních zážitků a okouzlí Vás atmosférou uliček v historickém jádru města Bern.

Bern – historie a současnost

Jako rok vzniku města Bern se udává rok 1191, kdy na břehu řeky Aary vévoda Bertold V. skolil statného medvěda. Jelikož se jednalo o výjimečný úlovek nechal na tomto místě založit město s názvem Bern. Svobodným městem se Bern stal roku 1218. Ve stejném roce vznikla tzv. Zlatá charta, která byla opatřená pečetí císaře Fridricha II a zaručuje městu rozsáhlé pravomoci a svobody.

Po prověření tohoto dokumentu dnešními odborníky vyšlo najevo, že se jedná o podvrh. Nicméně díky důvěřivosti císaře Rudolfa Habsburského, který listinu uznal a nová práva města potvrdil, bernským obyvatelům tento podvod vyšel.

znak bernu

Ve 14. století město Bern dále rozšiřovalo svůj vliv a tvořilo koalici s dalšími městy. Když v roce 1339 vojska města Fribourgu oblehla město Laupen, které patřilo do jejich koalice vytáhl Bern do války. Bohužel byl sám proti útočníkům a také proti posilám z Rakouska, což nevypadalo moc dobře.

Na pomoc se tedy Bern obrátil na tzv. Lesní kantony, které tvořily 3 města a od nichž dostali od každého 300 mužů.  Laupenská válka následně skončila roku 1340 smírem. Roku 1353 se Bern stal osmým švýcarským kantonem.

Když v roce 1405 bylo díky požáru zničeno v podstatě celé město, byla zahájena jeho obnova a výstavba nových domů z pískovce.  Ze stejného materiálu bylo o 100 let později znovu obnoveno také centrum města. Vzniklo tak 6 km dlouhé podloubí, které se v jiných městech objevilo až v 19. století ve formě pasáží.

Město se dále rozvíjelo. Vznikla zde unikátní zvonice s orlojem pro měření času ve středu města, dále se stavěly kašny.

Koncem 18. století se město začíná znovu upravovat tentokrát do francouzského stylu – nové fasády, interiéry s jemnými tapetami. K těmto změnám přispělo také to, že po dobu 5 let byl Bern obsazen napoleonskými oddíly. Roku 1848 se město stalo oficiálním spolkovým hlavním městem. Byl vybudován Spolkový parlament odkud se nyní řídí celá země.

Současnost Bernu

Město Bern má rozlohu 52 km2 a dle údajů z roku 2007 má cca 350 tisíc obyvatel. Leží kolem skalního výběžku nad řekou Aare v podhůří Bernských Alp. Město má rozvinutou dopravní síť, kromě železnice  a letiště zde jezdí autobusy, trolejbusy a také soukrové přívozy přes řeku.

Město se může pyšnit víc jak 100 kašnami z nichž unikátní je 11 ks z 16 století. Dále je zde spousta muzeií a galerií, takže si na své přijdou příznivci kultury.

Pokud se zajímáte o kulinářské speciality, můžete vyzkoušet tzv. Berner Rösti – což jsou uvařené a nastrouhané brambory, opečené na másle a zapečené se sýrem.  Ve znaku má město Bern medvěda a na ty se můžete podívat v tzv. medvědím příkopu, kde jsou chováni již od roku 1441 jako symbol města.

bern satelitní snímek

 

Bern – zajímavosti

Naši virtuální procházku po Bernu začneme návštěvou medvědího příkopu – Bärengraben, který je symbolem města Bern. Dále navštívíme další unikát ve městě historickou zvonici s orlojem – Zytglogge.

Poté se zastavíme u kostela svatého Ducha – Heiliggeistkirche a podíváme se na jednu ze slavných fontán – Kindlifresserbrunnen.  Procházku zakončíme u moderní budovy Zentrum Paul Klee, která obsahuje galerie právě tohoto slavného malíře.

Medvědí příkop

Medvědí příkop najdete u mostu Nydeggbrücke na protějším břehu od Starého města.  První zmínka o něm je z roku 1441, dnes tento příkop patří k Bernské ZOO. Nedaleko nábřeží je pak Medvědí park.

Oficiálně byl Medvědí park otevřen pro veřejnost v roce 2009.  Medvědi nyní žijí na ploše 6000 m2 a stále mají přístup k původnímu medvědímu příkopu, který stal historickou památkou.

bern - medvedi-prikop

Od roku 1857 do roku 2009 byly medvědi chováni v původním medvědím příkopu, který však nadále nebyl pro chov zcela vhodný. Medvědy bylo možné krmit zakoupením krmení z blízkého stánku.

Jelikož medvědi patří k symbolu města Bernu patří k nejnavštěvovanějším místům ve městě.

Více informací o medvědím příkopu a parku najdete: http://www.baerenpark-bern.ch/index.php?id=openinghours&L=0.

Virtuálně se můžete k příkopu podívat zde: Medvědí příkop Bern

Zvonice Zytglogge – hodinová věž

Zvonici najdete na ulici: Bim Zytglogge 3 v Bernu. Tzv. hodinová věž patří k nejvýznamnějším památkám města Bern. Při rozšiřování města kolem roku 1220 byla západní věž  původně postavena jako součást obranných zdí. Nicméně vzhledem k tomu, že město se dále rozšiřovalo věž ztrácela svůj význam pro obranné účely.

Po požáru v roce 1405 byla věž postavena znovu již se zvonem a mechanickým orlojem. Od té doby je věž nazývána jako – hodinová věž. I když prošla mnoha změnami, čas oznamuje lidem v Bernu dodnes. Zároveň čas, který ukazují tyto hodiny byl převzat také všemi ostatními hodinami ve městě.

hodinová věž bern

První zmínka o věžním orloji pochází z roku 1444, kdy musel být přemalován, tj. datuje se na začátek 15. století a patří tak k prvním mechanických orlojům na světě. Na orloji můžeme vidět znamená zvěrokruhu, měsíc a slunce a také čtyři větry.

Mezi lety 1523 – 1530 postavil Casper Brunner mechanismus, který ovládá celý mechanismus: oba velké číselníky na východní i západní fasádě, hodinový zvonek a dále vše automatizoval.

Konstrukce vytvořená z tepaného železa přežila dodnes.  Konstrukce měří 2,5 metrů na délku, 1,7 metrů do hloubky a 2,2 metrů je široká. Celý mechanismus obsahuje 5 rychlostních stupňů.

Více informací k hodinové věži najdete na stránkách: http://www.zeitglockenturm.ch/

Virtuálně se můžete k věži podívat zde: Clock Tower

Zaujal vás Bern? Přečtěte si pokračování v článku Zajímavá místa Bernu, 2. část.

 

Vyhledat zájezdy do Švýcarska:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.