Kuba – 5 nejzajímavějších míst mimo Havanu

Kuba je země plná kontrastů. Hýří barvami, rytmy a vůněmi. Kdo chce ale poznat Kubu skutečnou – divokou, veselou i temnou, musí cestovat. Opravdový život země tepe až za pomyslnými zdmi hotelových resortů.

Jste-li rozhodnuti Kubu navštívit, proslulá Havana již ve vašem itineráři jistě má své místo. Ale kam dál?

Přinášíme vám několik pečlivě vybraných tipů, kam mimo hlavní město zavítat. A nejsou to místa ledajaká! Jejich návštěva vám umožní proniknout hlouběji do tajů Kuby, perly Karibiku.

Trinidad

Tuto „ospalou díru“, živoucí skanzen Trinidad, je skutečně povinností navštívit. Cukrářské město, založené roku 1514, upadlo v polovině 19. století do spánku a nikdy se plně neprobudilo. Malebné uličky plné architektonických skvostů, kde kontrastuje krása s bídou a zašlou slávou starých časů, vás doslova očarují. Trinidad je, ne nadarmo, součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Ačkoli je město doslova zakonzervované, rušný život typický pro města jižních moří zde panuje stále. V barevných ulicích plných smíchu, živé hudby a retro starých „bouráků“ zažijete neopakovatelnou romantickou atmosféru. Bude to právě Trinidad, který pravděpodobně naplní vaše představy o Kubě ze všech navštívených míst nejvíce. Město se nachází ve střední části ostrova.

Údolí Viñales

údolí viňales

Krasové údolí Viñales je národním parkem Kuby a dalším zástupcem ostrova na seznamu světového dědictví UNESCO. Tento přírodní klenot leží asi 150 km jihozápadně od Havany. Rozsáhlé tabákové plantáže činí z údolí centrum doutníkového průmyslu ostrova.

Pozoruhodné je, že většina tabákové produkce zde se stále děje za užití tradičních technik. Výrobu doutníků, ikonického produktu Kuby, můžete sledovat v některé z místních továren. Viñales je obklopeno úchvatnými kopci – mogoty, vápencovými útvary, jež skrývají nespočet jeskyní. I ty můžete navštívit.

A protože nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu, doporučujeme uskutečnit prohlídku plantáží právě na koni. Lze tak báječně pozorovat tradiční ekologické zemědělství na tabákových, kávových i fazolových plantážích. Výlet zakončete osvěžením v koloniálním městečku Viňales – centru oblasti.

Baracoa

article-0-0B6BF5B0000005DC-779_634x308

Chcete-li okusit trochu více z historie ostrova, navštivte Baracoa – místo, kam v roce 1492 připlul Kryštof Kolumbus, a zároveň první hlavní město Kuby. Kříž, který prý mořeplavec osobně vztyčil na pláži, když místo objevil, je uložen v místní katedrále.

Tradiční koloniální městečko na jihovýchodě ostrova nabízí vše, co je pro Kubu vpravdě typické – nízké jednopatrové domky lemující úzké dlážděné uličky, rákosová obydlí, křišťálově čisté moře, či všudypřítomné palmy a kakaovníky.

Na tomto území také dodnes žijí Taíni, potomci místních indiánů. Baracoa leží v zálivu a je obklopena kopci – v blízkosti městečka najdete například slavnou stolovou horu El Yunqe. Od zbytku ostrova je městečko dosti izolováno a hodí se pro klidnější pobyt.

Cayo Coco

pláž cayo cono

Při severním pobřeží Kuby se v azurových vodách rozprostírá souostroví Jardines del Rey, Královské zahrady. Cayo Coco je jeho největším ostrovem a rájem na zemi – doslova. Ostrov nabízí 20 km pláží s korálovým pískem.

Zkušení vědí, že oblast Královských zahrad je jedním z nejúžasnějších míst pro potápění v Karibiku. Korálové útesy zde leží v hloubce od 2 do 40 metrů. Jejich krásou se tak mohou nechat unést začátečníci i profesionálové. Avšak pozor, při pobývání v místních vodách můžete narazit na ledajakou vodní zvířenu, slavná Hemingwayova novela, Stařec a moře, se totiž odehrává právě tady.

Varadero

Kdo neviděl Varadero, na Kubě jako by nebyl. Varadero je tím nejúžasnějším místem, kde po cestování napříč ostrovem zakotvit k zahálce. Nikde jinde na Kubě nenajdete tak ohromující pláže, jako právě tady. Pro jejich sněhobílé písky a azurové vody moře se zde také nachází ty nejslavnější resorty celého ostrova.

Rekreační letoviska Varadera jsou oblíbeným cílem již od dvacátých let minulého století. Vyžití zde najde skutečně každý – milovníci vodních sportů, potápěči i lenoši. Na své si přijdou ctitelé tance, hudby, divokých večírků i nákupů. Varadero se nachází na poloostrově nedaleko hlavního města, může tak být ideálním místem k několikadennímu odpočinku před odletem, letíte-li z Havany.

***

Zajímá vás, kde na Kubě zanechal svou stopu spisovatel E. Hemingway? Přečtěte si také: Kuba – zastavení v Havaně, po stopách E. Hemingwaye

***

Zaujalo vás některé z míst na Kubě a rádi by jste se tam podívali? Vyberte si některý z zájezdů na Kubu a splňte si svůj sen.

 

Vyhledat aktuální zájezdy na Kubu:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.