ernest hemigway bar

Kuba – zastavení v Havaně, po stopách E. Hemingwaye

Kuba a její hlavní město, Havana, v sobě ukrývají nesporné kouzlo. Mísí se zde vůně kvalitního nasládlého rumu s vůní vyhlášených doutníků. Lidé tančí v ulicích a horkým vzduchem jiskří vášeň a touha po životě.

Není se čemu divit, že „Perle Antil“, jak je Kuba přezdívána, nedokázal odolat samotný Ernest Hemingway, který zde našel nejen druhý domov, ale také inspiraci pro svá nezapomenutelná díla.

Kubě každoročně podléhají i miliony turistů, kteří se sem vydávají za nádhernými plážemi, potápěním a chutí života plného prožitků a mnohdy pak zamíří i po stopách Hemingwaye, nositele Nobelovy ceny za literaturu.

A není se čemu divit, vždyť Ernest Hemingway je jedním z největších velikánů 20. století. Patřil ke „ztracené generaci“, která prožila první světovou válku a posléze se uzavřela před světem a společností.

Byl požitkářem, který pil život plnými doušky, a přesto nosil v duši velkou bolest, kterou zobrazoval ve svých dílech. A většinu těchto literárních pokladů napsal právě na Kubě. My se nyní vydáme po jeho stopách a necháme se inspirovat kouzelnými místy, ve kterých našel inspiraci sám génius světové literatury.

Finka La Vigíe

Většina stop, které Hemingway na Kubě zanechal, se týkají samotného hlavního města Kuby, Havany. Ale podstatná součást Hemingwayova života, tedy dům, ve kterém autor žil a psal, se nenachází přímo v Havaně, nýbrž v blízkosti Havany. Jde o statek Finka La Vigíe, který Hemingway koupil se svou ženou Marthou Gellhornovou v roce 1940.

Přestože Finka La Vigíe není první stopou, kterou Hemingway na Kubě zanechal, uvádíme ji na prvním místě. Vždyť zde strávil celých 20 let a napsal zde nespočet významných děl, například novelu Stařec a moře.

Hemingway po své smrti zanechal vilu Kubánské republice, která jej zachovala tak, jakoby ji opustil teprve před pár dny. Pokud Finku navštívíte, budete si myslet, že se Hemingway pouze vydal na jednu ze svých dobrodružných cest a za pár dní se zase vrátí. Napovídají tomu otevřené a nedopité lahve kořalky, otevřené a nedočtené knihy či papíry s nedopsanými poznámkami.

Když dům navštívil spisovatel Graham Green, prohlásil slavnou větu: „Nechápu, jak zde mohl psát, obklopen tolika mrtvými zvířaty…“ Ale co na to říci, to byl celý Hemingway, dobrodruh, vášnivý sběratel trofejí a spisovatel, který svá velká díla napsal ve stoje, neboť měl velké problémy se zády.

A vilu můžete navštívit i vy, stačí si vybrat některý ze zájezdů do Havany a vdechovat tak život plnými doušky jako sám Hemingway.

Ambos Mundos

Na Kubu a do Havany Hemingway zavítal po první světové válce a po porážce španělských republikánů ve španělské občanské válce. Poznamenán bojem se ukryl před světem právě v Havaně, kde našel klid a smír se svým životem.

Ubytoval se v hotelu Ambos Mundos v pokoji č. 511, kde začal pracovat na svém románu Komu zvoní hrana, za jehož honorář si poté koupil vilu Finka La Vigíe. Předtím, než se odstěhoval do svého nového domova, zde napsal řadu dobrodružných povídek i pár kapitol Zelených pahorků afrických.

bar Ernesta Hemingwaye

Líné debatování v dobře klimatizovaném baru s přáteli námořníky

Snad nejvíce stop zanechal Hemingway v místních barech. Není se čemu divit, sám Hemingway totiž jednou napsal, že je na Kubě v odpoledních hodinách takové teplo, že se nedá dělat nic jiného, než líně debatovat v dobře klimatizovaném baru s přáteli námořníky, hráči peloty či rybáři.

Svoji cestu po Hemingwayových oblíbených barech, které dodnes těží z jeho slávy, můžete začít v Bodeguita del Medio, kde si můžete dál Hemingwayův nejmilovanější nápoj, mochito.

Dále se můžete vydat do El Floridy, kolébky rumového koktejlu daiquiri. Hemingway zde vždy sedával v koutě, na první barové stoličce, na které má dodnes svoje stálé místo. Ze stoličky vás bude nenápadně pozorovat usměvavý bronzový stařík Don Ernesto, jak mu zde místní říkávali.

Ernest si zde dokonce vytvořil vlastní koktejl, Papá Doble (daiquiri bez cukru a s dvojitým rumem, Hemingway měl cukrovku). Stejně tak jako Hemingway můžete navštívit i bary La Zaragozana, Sloopy Joe, Dva bratři (Dos Hermanos) či Barlovento.

Návštěva Kuby jistě stojí za to, neboť je rájem mnohých požitků, a navštívit Kubu, ale nevydat se po stopách Hemingwaye by byl téměř hřích.

***

Chcete poznat i další kubánské taháky? Najdete je v článku: Kuba – 5 nejzajímavějších míst mimo Havanu

Vyhledat aktuální zájezdy na Kubu

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.