kapverdy

Kapverdy – netradiční dovolená

Už vás nudí zimní Kanáry, Egypt nebo Emiráty a nechcete letět za teplem přes půl světa? Zaleťte si na Kapverdy!

Kapverdy, Kapverdy… zní to exoticky, ale kde je hledat na mapě… Podobně uvažuje kdekdo. Proč? Kapverdy, čarovné souostroví ležící asi 500 km od západního pobřeží Afriky, totiž nejsou hromadně navštěvovanou turistickou destinací. Zatím.

Mezi zasvěcenými již ale tyto ostrovy začínají být známé jako „Karibik Afriky„. Nekonečné pláže s jemným pískem a průzračně čisté vody Atlantiku tomuto názvu horlivě přitakávají.

V lehce ospalé atmosféře bývalé portugalské kolonie se promítá mix různých kulturních vlivů. Díky výborné strategické poloze ostrovů a dřívějšímu trhu s otroky se zde mísí vlivy africké, portugalské, brazilské i jiné. Barevnost oděvů, do nichž se domorodci halí, živé rytmy místní hudby i neodolatelná ostrovní krmě mohou cestovatele možná lehce zmást, chvíli si budete připadat spíše jako na cestě kolem světa.

Kapverdy jsou vskutku zemí mnoha tváří, Sahara „za zády“ vám však svým významným vlivem na lokální klima vždy připomene, že jste takřka v Africe.

kapverdy

Cestovní ruch je zde teprve na vzestupu a vy se tak můžete stát pravými průkopníky. Kapverdy jsou ideálním cílem dovolené pro ty, kdo touží po dovolené stranou masového turismu; pro ty, kdo chtějí zažít něco nového, a okusit tak pravou exotiku. Kapverdy jsou cílem pohodových cestovatelů a turistů – často zde uslyšíte národní heslo Kapverďanů: „no stress„.

Co dělat

Protože jednotlivé ostrovy Kapverd se vzájemně dosti liší, svou zábavu si zde najde skutečně každý. Jste-li milovníkem klidného odpočinku na pláži, budete doslova uneseni. Kapverdy mají jedny z nejkrásnějších pláží světa.

Pláže jsou táhlé, písek jemný a čistý. Je až nezvyklé, že vlny, jež se ve zdejších vodách mohou někdy tvořit poněkud větší, ne však nebezpečné, na souš nevyplavují žádné nečistoty, ba ani mořské traviny.

Čistota vod omývajících pobřeží Kapverd nenechá v klidu žádného potápěče. Pestrost fauny i flory oceánu vás nadchne. Odvážnější milovníci podmořského světa ocení možnost ponorů za vraky lodí, jež v místních vodách kdysi ztroskotaly.

Větrné klima na Kapverdách skýtá surfařům báječnou příležitost k řádění ve vlnách. Pozorovatelé přírody budou nadšeni, vydají-li se na pěší túru do nitra některého z ostrovů.

Kam jet

Každý ostrov Kapverd je jiný. Turisty zřejmě nejoblíbenějším ostrovem je však Sal. Ostrov o rozloze asi 200 km je lemován dlouhými plážemi s bílým pískem, které omývají doslova azurové vody oceánu. Právě na ostrově Sal najdeme 17 km úžasnou dlouhou pláž Santa Maria. Tato lokalita je mezi vyznavači windsurfingu nebo kiteboardingu považována za jednu z nejlepších na světě. Celoročně tu můžete potkat největší mistry tohoto sportu.

Právě na ostrově Sal se nachází nejvíce hotelových komplexů celých Kapverd, kdo touží spíše po rušnější noční zábavě a větším komfortu, měl by pro dovolenou volit právě jej. Ostrov disponuje nejednou raritou – najdeme zde např. solné jezero v kráteru vyhaslé sopky. Jezero má až magické léčivé účinky a jeho návštěva se doporučuje zejména těm, koho sužují kožní potíže.

Druhým nejnavštěvovanějším ostrov je Boa Vista. Atmosféra je zde o poznání klidnější. Plážových resortů tu najdeme jen několik, všechny však mají svou úroveň. Dovolenou na Boa Vista ocení hlavně ti, kdo touží po ničím nerušeném odpočinku na doslova prázdných plážích. Boa Vista je zajímavý mimo jiné svou variabilitou – najdete zde čarokrásné pláže, romantické rybářské vesničky, ale i poušť či palmové oázy.

Dobrodružnější povahy toužící po bližším poznání domorodého života si na své přijdou i na jiných ostrovech. Doporučit lze ostrov Sao Vicente, kde se každoročně koná slavný karneval. Panenskou přírodu si dosyta vychutnáte na ostrově Sao Anton. Za návštěvu stojí i sopečný ostrov Fogo, kde se pěstuje cukrová třtina a mnoho exotických druhů ovoce a zeleniny. Ostrov je turismem zatím téměř nedotčený.

Kdy vyrazit

Pro zimou paralyzované Evropany je skvělou zprávou, že na Kapverdách je krásně stále. Nejpříhodnější období je však od září do června. A pozor – déšť je zde skutečnou raritou!

Doba letu je oproti jiným exotikám, jež v zimě obvykle navštěvujeme, poměrně kratší. V letadle mířícím z Prahy na Sal /odkaz/ strávíte zhruba 6,5 příjemných hodin. Tak akorát na těšení se.

Cestujte bez obav

Ať už se však vydáte na kterýkoli z ostrovů Kapverd, nečekejte luxusní hotelové komplexy nebo moderní velkoměsta plná přepychových obchodů. Ačkoli se zde o své pohodlí či dokonce bezpečnost rozhodně nemusíte obávat, je třeba pamatovat, že Kapverdy jsou stále zemí třetího světa. Země je však politicky stabilní, zdravotní péče je na dobré úrovni.

Dobrou zprávou je i to, že k vycestování do země není povinné žádné očkování. Počet obyvatel všech ostrovů o moc nepřesahuje půl milionu. Domorodci nejčastěji hovoří portugalsky a jazykem kreolským, s angličtinou se ale neztratíte.

Chci na dovolenou na Kapverdy = vyhledat dostupné zájezdy:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.