Benátky nejen karnevalové

Italské Benátky patří k nejkrásnějším historickým městům světa, tomu také odpovídá počet turistů, kteří sem každý rok zavítají. Benátky jsou situované na severu Itálie v blízkosti hranic s Chorvatskem. V sezóně je počet turistů víc jak 200násobný než počet stálých obyvatel Benátek. 

Kromě historických památek, které najdete v podstatě na každém kroku, jsou Benátky známé také svým karnevalem. Ten je většinou plánován na začátku roku po 2 týdny, kdy jsou na ulicích stovky krásných masek a samozřejmě davy turistů, kteří slaví karneval s Benátčany.

V naší virtuální procházce po Benátkách se podíváme opět na jejich historii, přidáme nějaké praktické informace a samozřejmě se projdeme po několika vybraných památkách Benátek.Benátky – historie a současnost

Nejstarší  informace o osídlení Benátské laguny sahají k začátkům období křesťanství, nicméně větší osídlení zde vzniklo až díky kmenům Lombardů v roce 568. Roku 726 si obyvatelé ostrovů zvolili svého dóžete a vymanili se tak z vlivu Byzantské říše. Svou nezávislost potvrdily také uloupením těla svatého Marka z Alexandrie v roce 828, který se stal novým patronem města.

Díky dobré poloze pro dopravu zboží a rozšíření obchodních cest Benátský stát prosperoval. V průběhu 11. století se staví ve městě neznámější památky, město prosperuje také z křížových výprav.

Ve 14. století se Benátky snažily o porážku největšího konkurenta – Janova –, což se jim nakonec podařilo v bitvě u Chioggie.

V polovině 15. století Benátky ovládaly vnitrozemskou říši, která odolala všem útokům až do příchodu Napoleona.

Benátky

Po dobytí Říma v roce 1527 se celý italský poloostrov s výjimkou Benátek dostal pod nadvládu císaře Karla V. V průběhu 16. století bylo území obklíčených Benátek dále ořezáváno jak Turky tak císařem Karlem V.

V 18. století nemají Benátky již skoro žádnou politickou moc a jsou nuceny prosazovat politiku neozbrojené neutrality. Benátky se v tomto období stávají místem známým svou zábavou a radovánkami.

12.května 1797 se naposledy sešla Velká rada a na Napoleonův požadavek rozpustila vládu. V dalších letech se Benátky dostávaly střídavě pod vládu Rakouska nebo Itálie či Francie.

benátky 1597

V 19. století význam Benátek upadal, a to kvůliTerstu, kterému dávali Rakušané přednost. Nicméně i přesto se Benátky rozvíjely. Na začátku 1. světové války vyrostl na druhé straně laguny průmyslový komplex – Marghera na zpracování a čištění surových materiálů ze zámoří.

Tento průmyslový komplex bohužel způsobil také znečištění laguny, což způsobilo, že se hodně lidí odstěhovalo do levnějších sídlišť v Mestre. Mestre-Marghera je dnes třikrát větší než historické centrum Benátek, kde počet obyvatel od poslední války klesl ze 170 tisíc na 80 tisíc.

Současnost Benátek

Benátky jsou hlavním městem severoitalské oblasti Benátsko. Historické jádro leží na ostrovech v mělké benátské laguně. Další části města jsou vybudovány na rozsáhlém břehu.

Každý rok ve dnech tzv. vysoké vody („acqua alta“, trvá cca 54 dní) se zvýší hladina moře až o 90 cm.

Benátky zabírají cca 412 km2 a dle údajů z roku 2012 mají cca 260 tisíc obyvatel. Dodnes má toto město velký historický a kulturní význam. V Benátkách najdete velký přístav a letiště.

Roku 1987 byly přidány jako nejnavštěvovanější italská destinace mezi památky UNESCO.  Každý rok sem zamíří víc jak 15 milionů turistů z celého světa. Jelikož se jedná o město ležící na ostrovech, hlavní ulice jsou doplněny asi stovkou vodních kanálů. Město má asi 400 kamenných mostů a cca 15 tisíc domů stojí na dubových kůlech ukotvených v moři.

karneval v benátkách

Největším vodním kanálem je Canal Grande, který je 4 km dlouhý a cca 70 metrů široký. K nejznámějším mostům patří Ponte di Rialto, který spojuje obě části města, které jsou rozděleny velkým vodním kanálem.

Ke slavným benátským rodákům patří např.

  • Tizian – malíř,
  • Paolo Veronese – malíř,
  • Antonio Vivaldi – hudební skladatel,
  • Giacomo Casanova – kněz, špión a diplomat
  •  či Terence Hill – herec a režisér.

Praktické informace o Benátkách

Informace – hlavní turistická informační kancelář – Venice Pavilion najdete na ulici Palazzina del Santi, budova na nábřeží na západní straně Giardinetti Reale, kousek od náměstí sv. Marka. Kontakt: www.turismovenezia.it

Doprava – ve městě jsou k dispozici dlážděné ulice a vodní kanály. Nejrychleji se na zvolené místo v Benátkách většinou dostanete pěšky.

Jinak je možné použít vodní dopravu kam patří tzv. vaporetti (pomalá plavidla, zastavují kolem Velkého kanálu) a motoscafi – menší lodě, které jezdí na méně navštěvovaných trasách. Jízdenky na tento druh dopravy jsou k dispozici u většiny přístavních můstků, v tabacchi a v obchodech označených logem – ACTV.

Pokud budete v Benátkách delší dobu doporučujeme spíše si koupit – Kartu Venice, která umožňuje cestování po Benátkách na 7 dní neomezeně.

Více informací a možnost objednat dopředu zde: http://www.veneziaunica.it/.

K oblíbeným způsobům dopravy hlavně u turistů patří samozřejmě – Gondoly, které jsou nyní určeny již spíše pro turisty. Pronájem gondoly stojí cca 73 euro na 50 minut pro 6 lidí. Mezi 20:00 a 8:00 se zvyšuje na 91 Euro. Další příplatky jsou za zpěváka, nebo delší dobu. Doporučujeme si cenu dohodnout dopředu a využít některého z oficiálních gondoliérů na stanovištích gondol.

Ubytování – doporučujeme vzhledem k velké poptávce si zajistit již dopředu, neboť ceny se díky neomezené poptávce šroubují opravdu vysoko. Pokud se Vám stane, že pojedete bez rezervovaného ubytování zkuste na místě stránku www.turismovenezia.it nebo https://en.venezia.net/.

Případně je možné zkusit navštívit jednu z rezervačních kanceláří asociace AVA: u vlakového nádraží, u Tronchetta, na letišti Marco Polo, zde je třeba počítat se zálohou neboť spolupracují pouze s hotely ne s ubytovnami a hostely.

***

Zaujalo? Další dávku inspirace najdete také v příspěvku Zajímavá místa Benátek.

 
 

Vyhledat všechny zájezdy do Benátek:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.