14.12.2014
Kategorie: Evropa, Léto, Virtuální procházky

Barcelona – virtuální procházka 2 část

Parc de la Ciutadella

 

Představuje nejstarší městský pak v Barceloně, který můžete najít na severovýchodě města, konkrétně v ulici: Passeig de Picasso, 21 . Park je poblíž nejstarší gotické čtvrti města. Jeho jméno je odvozeno od pevnosti, kterou tu nechal vystavět roku 1714 král Filip. Rozhodnutí vytvořit zde první veřejně přístupný park přišlo v roce 1848 poté co byla stržena stará pevnost.  Dalším významným rokem byl rok 1888, kdy byla v parku organizována Světová výstava, pro niž bylo také postaveno několik nových budov. Ve dvou z nich nyní sídlí muzea: Castell dels Tres Dragons /Zámek tří draků/ je zoologické muzeum a druhá budova je geologické muzeum.

kašnaStřed parku tvoří jezírko a obrovská kašna s velkým množstvím alegorických postav. Uvnitř je grota, která představuje ranné dílo Antoniho Gaudího. Část parku od roku 1892 slouží jako zoologická zahrada.  Park projektoval architekt Josep Fontseré a svým stylem připomíná upravený francouzský park.  K zajímavostem parku můžeme zařadit také vstupní Passeig de Lluís Companys vedoucí od zahrady k Arc de Triomf (Vítězný oblouk), který byl vstupní bránou na Světovou výstavu. Dnes jde o široký bulvár pro pěší kolem nějž jsou záhony a především dvě řady datlových palem. Park se rozkládá na ploše 18 hektarů a mezi další zajímavosti patří např. obří socha mamuta.

Další informace k parku – otevírací dobu a vstupné v ZOO: http://barcelona.de/

Na mapu parku a další fotografie se můžete podívat zde: http://www.barcelonayellow.com/

Virtuálně se po celém parku můžete rozhlédnout např. zde: Street View – Parc de la Ciutadella

 

Muzeum de la Xocolata

Barcelonské muzeum čokolády najdete na ulici: Carrer del Comerç, 36 v Barceloně. Jedná se o soukromé muzeum, které bylo zřízeno v roce 2000 společností provincie – El Gremi de Pastisseries de Catalunya . Muzeum čokolády je umístěno v historické budově, která měla vztah s čokoládou. V 18. století byla armáda pravidelným odběratelem čokolády a v souladu s nařízeními byla k dispozici na vojenských akademiích. Dle nařízení: K snídani musí mít každý kadet a důstojník 1,5 unce čokolády a čtvrt kila chleba. Elitní jednotky v armádě Bourbonů byly někdy nazývány také jako “chocolateros”, neboť jako elita měli v podstatě neomezený přístup k čokoládě, čehož naplno využívali.

barcelona - muzeum čokoládyMuzeum je zaměřeno na další propagaci čokolády a nabízí také spoustu programů jak pro děti tak pro dospělé, které se čokoládě věnují.  Programy jsou odstupňované podle věku. Např. pro 0 – 3 roky – malování s čokoládou, pro 6 – 12 leté je zde program, který mapuje proces tvorby čokolády do kterého se mohou děti zapojit.  Pro dospělé samozřejmě ochutnávky čokolád a prohlídky s výkladem.

Otevírací doba a vstupné najdete na stránce muzea: http://www.museuxocolata.cat/

Virtuálně se můžete podívat kolem budovy muzea zde: Street View – Muzeum de la Xocolata

barcelona- zájezdy

Fontána – Magic Fountain of Montjuïc

Jelikož se již blíží večer a hledáte nějaké osvěžení a zajímavost v jednom, doporučujeme navštívit noční reprodukci Magické fontány of Montjuïc. Najdete si v Barceloně na náměstí: Pl. Carles Buïgas, 1.  Fontána tak jako některé další zajímavosti v Barceloně byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1929, která se zde pořádala.  Fontána byla navržena – Carlesem Buigasem, který navrhl osvětlenou fontánu již v roce 1922. Na místě kde nyní fontána stojí byly dříve 4 sloupy, které byly v roce 1928 zbořeny abyl uvolnili místo Fontáně.

magická fontánaNa stavbě fontány pracovalo 3000 stavebních dělníků. V průběhu španělské občanské války, byla fontána dost poškozena, takže bylo nutné ji rekonstruovat. Od roku 1980 se k osvětlení fontány přidal také hudební doprovod, který dále dotvářel celkovou atmosféru fontány. Rozměr fontány je 50 x 65 metrů. Pojme cca 3 miliony litrů vody. Má k dispozici 5 pump a 3620 vodních trysek a k tomu osm hlavních barev.

Další informace o fontáně a doby provozu najdete na stránce: http://www.barcelona.com/

Prohlédnout virtuálně fontánu za dne můžete zde: Magic Fountain of Montjuic

Na závěr naší malé virtuální procházky pro Barceloně bychom mohli vyzkoušet něco ze španělské kuchyně. A pokud se Vám nechce čekat až si do Barcelony zajedete, máme pro Vás recept na vynikající salát – Amanida Catalana, který si může dát v Barceloně. Příprava není složitá a ingredience také nejsou problém.

Příprava salátu Amanida Catalana

 

Co tedy budete na salát Amanida Catalana potřebovat?:

 • 2 až 3 velká rajčata nakrájená na tlusté plátky
 • 2 natvrdo uvařená vejce, rozčtvrcená
 • 12 zelených oliv
 • 1 velká španělská cibule nakrájená na tenké plátky
 • 1 velká zelená paprika nakrájená na kroužky
 • křupavý hlávkový salát v libovolném množství
 • 1200 g konzervovaného tuňáka nebo
 • 2125 g konzervovaných sardinek v oleji

Příprava:

Rozdělte a naaranžujte zmíněné ingredience na samostatné talíře a navrch umístěte vejce a tuňáka nebo sardinky. Pokud chcete salát ještě vylepšit, můžete na okraje talířů přidat plátky uzené šunky nebo vepřového salámu – nebo je použijete místo ryb. Salát ochuťte solí, mletým černým pepřem, červeným vinným octem a olivovým olejem. Que le aproveche! (Dobrou chuť)

barcelona- letenky

Jak se dostanu do Barcelony?

Jelikož Barcelona je v Evropě je možností jak se tam dostat relativně hodně. Vzdálenost z Prahy do Barcelony je cca 1711 km po silnici.

 • autem – pro dobrodružné povahy, a ty co jim nevadí dlouhé řízení.  Doba dojezdu cca 15,5 hodiny.
 • letecky – pohodlná varianta, pro výběr letenky můžeme nabídnout náš vyhledávač – náš odkaz
 • autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
 • organizovaný zájezd – nabídka je celkem obsáhlá viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu je i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.

 

 

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *