Barcelona – virtuální procházka 2. část

Parc de la Ciutadella

Představuje nejstarší městský pak v Barceloně, který můžete najít na severovýchodě města, konkrétně v ulici: Passeig de Picasso, 21. Park je poblíž nejstarší gotické čtvrti města. Jeho jméno je odvozeno od pevnosti, kterou tu nechal vystavět roku 1714 král Filip.

Rozhodnutí vytvořit zde první veřejně přístupný park přišlo v roce 1848 poté co byla stržena stará pevnost.  Dalším významným rokem byl rok 1888, kdy byla v parku organizována Světová výstava, pro niž bylo také postaveno několik nových budov.

Ve dvou z nich nyní sídlí muzea: Castell dels Tres Dragons /Zámek tří draků/ je zoologické muzeum a druhá budova je geologické muzeum.

kašnaStřed parku tvoří jezírko a obrovská kašna s velkým množstvím alegorických postav. Uvnitř je grota, která představuje ranné dílo Antoniho Gaudího. Část parku od roku 1892 slouží jako zoologická zahrada.

Park projektoval architekt Josep Fontseré a svým stylem připomíná upravený francouzský park.

K zajímavostem parku můžeme zařadit také vstupní Passeig de Lluís Companys vedoucí od zahrady k Arc de Triomf (Vítězný oblouk), který byl vstupní bránou na Světovou výstavu. Dnes jde o široký bulvár pro pěší kolem nějž jsou záhony a především dvě řady datlových palem. Park se rozkládá na ploše 18 hektarů a mezi další zajímavosti patří např. obří socha mamuta.

Další informace k parku – otevírací dobu a vstupné v ZOO: http://barcelona.de/

Na mapu parku a další fotografie se můžete podívat zde: http://www.barcelonayellow.com/

Virtuálně se po celém parku můžete rozhlédnout např. zde: Street View – Parc de la Ciutadella

Muzeum de la Xocolata

Barcelonské muzeum čokolády najdete na ulici: Carrer del Comerç, 36 v Barceloně. Jedná se o soukromé muzeum, které bylo zřízeno v roce 2000 společností provincie – El Gremi de Pastisseries de Catalunya.

Muzeum čokolády je umístěno v historické budově, která měla vztah s čokoládou. V 18. století byla armáda pravidelným odběratelem čokolády a v souladu s nařízeními byla k dispozici na vojenských akademiích.

Dle nařízení: K snídani musí mít každý kadet a důstojník 1,5 unce čokolády a čtvrt kila chleba. Elitní jednotky v armádě Bourbonů byly někdy nazývány také jako “chocolateros”, neboť jako elita měli v podstatě neomezený přístup k čokoládě, čehož naplno využívali.

barcelona - muzeum čokoládyMuzeum je zaměřeno na další propagaci čokolády a nabízí také spoustu programů jak pro děti tak pro dospělé, které se čokoládě věnují.  Programy jsou odstupňované podle věku. Např. pro 0 až 3 roky je určeno malování s čokoládou, pro 6 až 12leté je zde program, který mapuje proces tvorby čokolády, do kterého se mohou děti zapojit.  Pro dospělé samozřejmě ochutnávky čokolád a prohlídky s výkladem.

Otevírací doba a vstupné najdete na stránce muzea: http://www.museuxocolata.cat/

Virtuálně se můžete podívat kolem budovy muzea zde: Street View – Muzeum de la XocolataFontána – Magic Fountain of Montjuïc

Jelikož se již blíží večer a hledáte nějaké osvěžení a zajímavost v jednom, doporučujeme navštívit noční reprodukci Magické fontány of Montjuïc. Najdete ji v Barceloně na náměstí: Pl. Carles Buïgas 1.

Fontána, tak jako některé další zajímavosti v Barceloně, byla postavena pro Světovou výstavu v roce 1929, která se zde pořádala. Fontána byla navržena Carlesem Buigasem, který navrhl osvětlenou fontánu již v roce 1922. Na místě, kde nyní fontána stojí, stávaly dříve 4 sloupy, které byly v roce 1928 zbořeny, aby uvolnily místo Fontáně.

magická fontánaNa stavbě fontány pracovalo 3000 stavebních dělníků. V průběhu španělské občanské války, byla fontána dost poškozena, takže bylo nutné ji rekonstruovat.

Od roku 1980 se k osvětlení fontány přidal také hudební doprovod, který dále dotvářel celkovou atmosféru fontány.

Rozměr fontány je 50 x 65 metrů. Pojme cca 3 miliony litrů vody. Má k dispozici 5 pump a 3620 vodních trysek a k tomu osm hlavních barev.

Další informace o fontáně a doby provozu najdete na stránce: http://www.barcelona.com/

Prohlédnout virtuálně fontánu za dne můžete zde: Magic Fountain of Montjuic

A teď něco pro gurmány

Na závěr naší malé virtuální procházky pro Barceloně bychom mohli vyzkoušet něco ze španělské kuchyně. A pokud se vám nechce čekat, až si do Barcelony zajedete osobně, máme pro vás recept na vynikající salát Amanida Catalana, který si můžete běžně objednat v barcelonských restauracích. Příprava není složitá a ingredience také nejsou problém.

Příprava salátu Amanida Catalana

Co tedy budete na salát Amanida Catalana potřebovat?:

 • 2 až 3 velká rajčata nakrájená na silné plátky
 • 2 natvrdo uvařená vejce, rozčtvrcená
 • 12 zelených oliv
 • 1 velká španělská cibule nakrájená na tenké plátky
 • 1 velká zelená paprika nakrájená na kroužky
 • křupavý hlávkový salát v libovolném množství
 • 1 200 g konzervovaného tuňáka nebo
 • 2 125 g konzervovaných sardinek v oleji

Příprava:

Rozdělte a naaranžujte zmíněné ingredience na samostatné talíře a navrch umístěte vejce a tuňáka nebo sardinky. Pokud chcete salát ještě vylepšit, můžete na okraje talířů přidat plátky uzené šunky nebo vepřového salámu, nebo je použijete místo ryb. Salát ochuťte solí, mletým černým pepřem, červeným vinným octem a olivovým olejem. Que le aproveche! (Dobrou chuť)

Pár praktických údajů na závěr

Jak se dostanu do Barcelony?

Jelikož Barcelona je evropským státem, možností jak se tam dostat, máme relativně hodně. Vzdálenost z Prahy do Barcelony je cca 1711 km po silnici.

 • autem – pro dobrodružné povahy, a ty co jim nevadí dlouhé řízení.  Doba dojezdu cca 15,5 hodiny.
 • letecky – pohodlná varianta, díky nízkonákladovým společnostem můžete sehnat letenky i za pár stokorun.
 • autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
 • organizovaný zájezd – nabídka je celkem obsáhlá, viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu je i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.

***

Líbí se vám cestování po Barceloně? Pokud jste zatím nečetli, první část naší virtuální procházky po Barceloně najdete tady.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.