istanbul

Istanbul: jak šel čas

Istanbul patří v současné době k moderním kosmopolitním městům, které se svými 14 miliony obyvatel strčí počet obyvatel naší republiky do kapsy. I přes svou zalidněnost jde o historické město, které hrálo v dějinách významnou roli, proto zde najdete také spoustu zajímavých památek, které zde zanechali dřívější obyvatelé města.

Město také vystřídalo několik pojmenování od malé osady Byzantion až po dnešní Istanbul. Nejdříve se opět podíváme na historii města Istanbul a jeho současnost. Dále budeme pokračovat v prohlídce vybraných zajímavostí města.

Istanbul – historie a současnost

Původní město vzniklo jako menší řecká osada – Byzantion. Většího významu dosáhlo až za císaře Konstantina I. Velikého, který z ní udělal hlavní město své říše i s úpravou názvu na Konstantinopol. Město se stalo centrem východořímské říše a také pravoslavné církve. V tomto období vznikla také slavná katedrála Hagia Sofia – největší stavba svého druhu na světě. 

Po dobití města Osmany zůstalo město stále centrem říše a začalo se zde rozšiřovat nové náboženství – Islám. Vznikali nové mešity – Modrá mešita, Sulejmanova mešita atd. , změny doznala také katedrála Hagia Sofia.  Město se díky přistěhovalcům z Řecka, Srbska, Bulharska či Arménie stávalo více kosmopolitní.

Istanbul - historická mapa

Istanbul – historická mapa

Slábnoucí Osmanská říše se v první světové válce bohužel přidala na stranu poražených, což pro ni znamenalo obsazení Istanbulu vítězi a rozpad říše. Po 5 letech vznikla pod vedením Kemala Atatürka republika a hlavní sídlo státu se přesunulo do Ankary.

V 50. letech 20 století bylo kvůli nepokojům donuceno k odchodu velké množství Řeků, kteří tam do té doby tvořili velkou komunitu. Po jejich odchodu byla zahájena modernizace celé země, což se týkalo také Istanbulu. Vznikly nové silnice, dálenice a dále se zvyšovala životní úroveň ve městě což motivovalo další Turky k nastěhování. Díky tomu se také město rozrostlo do své nynější velikosti.

 Město Istanbul si i nadále uchovalo svůj kosmpolitní ráz a náboženskou toleranci takže zde i nadále žijí spolu – muslimové, židé a křesťané.

Současnost Istanbulu

Město Istanbul je stále důležitou obchodní křižovatkou Orientu. Rozkládá se na ploše 5343 km2 na dvou kontinentech, které jsou rozděleny úžinou Bospor.  Podle pověsti jako první Bospor přepluli Argonauti na výpravě za zlatým rounem. Svým počtem obyvatel 14 milionů patří k největším městům světa, tomu také odpovídá hustota zalidnění: 6 200 obyvatel na km2.

Istanbul má propracovaný systém dopravy, jako druhé město po Londýně otevřelo také podzemní dráhu. Administrativně se město dělí na 39 správních celků. Kromě spousty památek je město proslavené také svými bazary, kde seženete opravdu cokoliv. Nejznámější je Velký bazar, který obsahuje cca 4000 malých krámků pod jednou střechou. Polovina z nich je tvořena zlatníky.

Istanbul - satelitní snímek

Istanbul – satelitní snímek

Co se týče počasí je zde o něco tepleji než u nás asi o 8 stupňů v průměru. Také zde méně prší s rovnoměrným rozložením po celý rok. Pro návštěvu za poznáním města jsou nejlepší měsíce květen, duben nebo říjen a listopad, kdy jsou zde teploty kolem 20 stupňů celsia. Vyšších teplot si zde můžete užít v červnu nebo září.

Po tomto krásném městě se můžete projít také v následujícím videu:

Zaujal vás Istanbul? V tom případě si nenechte ujít náš další článek o zajímavostech Istanbulu!

Anebo možná ještě lépe… rovnou si tam zajeďte!Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.