reykjavik

Krásy Islandu – Reykjavík a okolí

Island je zajímavou a rozmanitou krajinou ledu, sopek a zelených vrchů. V hlavním městě Reykjavík žijí téměř dvě třetiny obyvatelstva (120 tisíc) a nabízí mnoho nádherných a zajímavých míst. Přes „Hlavní ulici“ – Laugavegur se dostanete k vysokému štíhlému kostelu Hallgrímskirkja (stejný architekt navrhl také kostel v 2. největším městě Akureyri).

Za cca 4 eura se dostanete i do vrcholu kostela, který je zajímavou rozhlednou, avšak na vyhlídku města více doporučuji Perlan – skleněná polokoule, která leží na šesti zásobnících teplé vody, najdete v ní i luxusní restauraci, kavárnu, či muzeum islandských pověstí a vstup na „vyhlídkovou věž“ (resp. balkon) je zdarma.

Život v hlavním městě Reykjavík

U přístavu zas najdete působivý architektonický skvost Harpha – místo konání větších koncertů a hudebních či kulturních událostí a konferencí – budova celá ze skelných kostek, které v noci svítí různými barvami. V hlavním městě se nachází také „přírodní muzeum Árbæjarsafn“, uměle vytvořená tradiční vesnice, kde můžete strávit i několik hodin procházením se mezi všechny typy historické architektury typické pro jednotlivá období Islandu.

Můžete také zajít do radnice, dílny, školy, dřevěných chaloupek, kostela, sušárny ryb, příbytků domorodců z různých etap života ostrova, posedět si v historické kuchyni, či prohlédnout si historii stavby domů, najíte se v typické restauraci a všude vás budou vítat původní obyvatelé v tradičních kostýmech, kteří ve vás vyvolávají pocit, že jste se přenesli stovky let do historie.

ÁlftanesNa okraji Reykjavíku leží zdálky viditelná skupina domů oddělena od zbytku města, Álftanes, toto je rezidence prezidenta. Celý objekt je všech a můžete se dostat až ke dveřím.

Když se odvážíte zaklepat, je velmi pravděpodobné, že vám domácí otevřou a zeptají se vás, zda vám mohou nějak pomoci. Avšak zpravidla se za pomyslnou čáru – kostel, nechodí. Na tomto místě byla zvolena v roce 1980 také první ženská prezidentka Vigdís Finnbogadóttir.

Bary a restaurace v Reykjavíku

Na zmíněné „hlavní ulici“ Reykjavíku najdete většinu barů a restaurací. Na Islandu je nejvíce hudebníků na počet obyvatel, což zaručuje, že milovníci jakéhokoliv stylu si zde určitě najdou minimálně jeden živý koncert každý večer. Pokud je v baru živá hudba, často se platí (symbolické) vstupné, opět zaplatíte lehce i platební kartou.

Nejznámější diskotékou je B5 (po krizi jich zůstalo jen pár, většinu zavřeli), zaručeně budete o víkendu čekat i 30 minut na vstup, ale je to prakticky jediné místo, pokud chcete diskotéku s čistě komerční hudbou. V B5 také každý čtvrtek můžete zažít některou z islandských hvězd hudebního nebe živě.

b5Další domácími navštěvovanou diskotékou je Danske Bar. O koncertech eventech se dozvíte ze stránky www.midi.is, kde si můžete přímo zakoupit lístky.

Z mnoha barů v Reykjavíku doporučuji navštívit: Dolly(taneční a hip-hop hudba), B5 (komerční hudba a živé koncerty 1x týdně), Lebowski bar ,Næste bar – bar bez hudby, pokud preferujete tišší setkání (mnoho Islanďanů si zde dává sraz i kvůli nižším cenám).

Z restaurací doporučuji Vegamot. Je možné, že budete muset na stůl čekat i hodinu, nicméně je možné si ho jít osobně objednat a potom se projít někde po městě. Velmi „fancy“ a známá restaurace mezi mladými Islanďany je i Grillmarkadurinn , nebo pokud máte chuť na rybí speciality, určitě se zastavte v Fiskamarkadurinn.

Výborný hamburger dostanete i v Hamborgarabullan (Geirsgotu 1, přístav), na první pohled nepříliš působivém pubu.

Avšak již po pár minutách vás atmosféra tohoto domáckého podniku zcela pohltí. K hamburgeru doporučuji domácími oblíbenou omáčku „Coctail sauce“, kterou dostanete doslova všude.

Za návštěvu určitě stojí také restaurace Hamborgarafabrikkan (The Hamburger Factory), kde vás překvapí časté tleskání návštěvníků – do restauraci chodí lidé slavit své narozeniny a patří se každému oslavujícímu zatleskat. Na stěně tu taky visí počítadlo „nově narozených“ na Islandu (také se tleská při každém přetočení).

Termální koupaliště Blue Lagoon

Mnoho zajímavých destinací leží v okolí Rejkjavíku, jednou z nich je přírodní geotermální spa s léčivými účinky. Blue Lagoon (modrá laguna) vás okouzlí zářivě modrou vodou a pokud máte štěstí a je slunečno, tak i výhledem na černé lávové pole obklopující lázně.

Vstupné se pohybuje kolem 40 Eur a každým rokem stoupá, což způsobilo, že Islanďana zde najdete jen zřídka. Voda i bílé bahno, kterým si relaxující natírají pleť obsahuje velké množství oxidu křemičitého a minerálů.

Golden Circle, vodopády a gejzíry

Golden Circle je název okruhu, který si můžete klidně naplánovat jako jednodenní výlet.Začíná největším národním parkem Þingvellir (Laugavatn), jehož součástí jsou například největší jezero na ostrově – Þingvalllavatn (pokrývá plochu 84 km2), což je místo kde se setkávají dvě tektonické desky (euroasijských a Severo-Americká deska).

Golden CircleZde se vyplatí vjet a přejít přes strmě spadající skály, které vás vyvedou k vyhlídce na široké údolí s místem každoročního shromáždění islandského parlamentu Almannagjá a asi po 1 km přijdete k vodopádu Oxarárfoss, do kterého v minulosti házeli odsouzené na smrt.

V rámci Golden Circle určitě stojí za to zastavit se a zrelaxovat v přírodních lázních Fontana , které se rozprostírají na pokraji jezera Laugarvatn (pokud se odvážíte vejít do jezera, při plavání vás překvapí střídající se části extrémně ledové s horkou vodou, jezero v překladu totiž znamená „Jezero horkých pramenů„).

Ať už v lázních Fontana nebo při Geysir area (Haukadalur) vás určitě poctí ukázkou vařených vajíček v horkém prameni a pečení chleba v zemi. Surový chléb zakopaný při horkém prameni asi 20 cm pod zem a po 24 hodinách ho vyberou upečený.

Další zastávkou bude oblast Haukadalur – oblast horkých pramenů a přírodních gejzírů, z nichž např. Strokkur stříká každých 15 minut vodu do výšky až 15 m.

Golden Circle pokračuje zastávkou u Gullfoss (Zlatý vodopád), který je považován za jeden z nejkrásnějších na zemi s vodou padající z výšky 30 metrů.

Při okružní jízdě nepřehlédněte ani Skálholtu – biskupské sídlo, zda četné rybářské vesničky (doporučuji Stokkseri), nebo přírodní muzeum v obci Selfoss .

Pláž Djúpalónssandur

Z okolí Reykjavíku vřele doporučuji pláž Djúpalónssandur u obce Driftvik. Na pláž se od parkoviště u silnice dostanete romanticky vyloženým dřevěným chodníkem přes vysoké skály. Po cestě k pláži vyzkoušejte vaši sílu zvednutím kamenů „Steintok“ jak to dělali i námořníci vyplouvající z Driftvíku.

DjúpalónssandurPřicházejíc k pláži projdete kolem ležérně pohozených kusů železa, které Islanďané nechali na pláži po ztroskotaných lodích jako kulturní památku.

Při ležení na pláži z kamenů, cítíte energii, která sopečným kamenům zaručila popularitu i při masážích.

Na jedné straně se před Vámi naskytne pohled na úžasnou pláž se skalami tyčícími se do výšek (zkamenělý trolové) a za vámi se vypíná ledovec Snæfellsjökull (v němž se prý setkávají mimozemšťané, ale vedle toho je znám i svou magickou a léčivou silou).

Po stopách Vikingů

vikingovéNedaleko od pláže Djúpalónssandur se nachází rybářská obec Hellnar, odkud několikrát denně vyplouvá loď na tzv. Viking sushi tour. Jako na každé plavbě lodí, projedete se mezi skalními útvary a kapitán lodi vám povypráví o všech druzích ptáků žijících na skalách (zejména pro Island typických „Puffins“).

V druhé části plavby vám na loď vyloví síť s mořskými plody (mušle, hvězdice, ježci a leccos jiné), na provizorním stolku máte připravenou i sójovou omáčku, zázvor a wasabi k čerstvým, před vámi otevíraným mušlím. Pro méně odvážné nabízejí i aperitiv nebo skleničku vína. Tour trvá asi 1,5 hodiny.

Geotermální oblast Seltún

Ze severo-východního okolí Reykjavíku určitě stojí za zmínku geotermální oblast Seltún (Krýsavík) , která vás okouzlí svou barevností a bublající vodou, kam se jen ohlédnete.Setkává se zde několik geotermálních polí s vyvěrajícím blátem a vodou. Méně náročná túra na vrch hory vám nabídne úchvatný výhled i na jezero Kleifarvatn a celou geotermální oblast.

Oblast Reykjavíku má opravdu co nabídnout, pokud vás zaujal a nechcete řešit cestu, ubytování a další věci, vyberte si některý z aktuálních zájezdů do Reykjavíku.

Vyhledat poznávací zájezdy na Island:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.