Luxusní lyžování bez dlouhého čekání na lanovku? Jedině v Bulharsku!

Bulharsko je nám coby častý cíl letních dovolených důvěrně známé, přes zimu jej však často opomíjíme a svou pozornost stále směřujeme k již obligátním lyžařským destinacím. K naší škodě. Bulharské hory totiž v poslední době prosluly jako výtečná alternativa k alpským střediskům. Proč tedy neokořenit tradiční zimní „lyžovačku“ trochou balkánského ducha?

Pro znalé cestovatele Bulharsko již dávno neznamená jen Zlaté písky. Na šedesáti procentech území státu se tyčí úchvatná pohoří, která jsou přímo protkána nejmodernějšími lyžařskými centry. Tratě jsou prvotřídní, domorodí obyvatelé přátelští, ceny více než příznivé. K dispozici je široká škála penzionů i hotelů všech úrovní a cenových kategorií. Do Bulharska se nyní sjíždí milovníci zimních sportů z celé Evropy, hlavně pak ti, kteří chtějí okusit něco nového.

Lyžaři, snowboardisté i běžkaři mohou v bulharských horách dovádět od začátku prosince do konce dubna. Klimatické podmínky jsou zde poněkud odlišné od těch alpských, a tak se nemusíte bát nedostatku sněhu. Sníh je zde sušší, a tak je tu, díky kvalitnímu prašanu pokrývajícímu sjezdovky bezmála polovinu roku, lyžování pro mnohé snazší.

Pojďme si nyní představit několik nejznámějších lyžařských středisek Bulharska.

bansko bulharskoBansko

Lyžařská oblast Bansko se nachází na severním úpatí majestátního pohoří Pirin. Pohoří Pirin je tvořeno pětačtyřiceti vrcholy o výšce přes 2500 metrů, zároveň je ale i úchvatnou přírodní rezervací, která zaručuje prožití zimní dovolené v kouzelných kulisách panenské přírody.

Najdete zde krasovou oblast, vápencové útesy, i průzračná horská plesa. Celá oblast je protkána turistickými trasami. Sněhová pokrývka v Bansku průměrně dosahuje výšky 2,5 m. Skiareál v Bansku je nejmoderněji vybaven, vybírat můžete z téměř 70 km perfektně upravených sjezdovek.

K dispozici jsou tratě všech úrovní, na své si přijdou začátečníci, pokročilí i profesionálové. 80% sjezdovek je vybaveno umělým osvětlením a sněhovými děly. Nejvyšší bod centra má 2560 m, nejdelší sjezdovky mají přes 2500 m. Zaplesají i srdce milovníků extrémních sjezdů, podle odborníků zde totiž najdeme jedny z nejlepších extrémních tras v Evropě.

Bansko však není jen lyžařský areál, ale i historické a kulturní centrum. V samotném městečku Bansko se nachází na 130 památek. Město bylo založeno již v 17. století. Zimní pobyt v Bansku je tak splněním snů pro ty, kdo chtějí zimní sporty propojit s čilou večerní zábavou. V

 městečku najdete nespočet nejrůznějších podniků, od kaváren a lokálních restaurací nabízejících tradiční krmi, po noční kluby a kasina. Atmosféra balkánského podhorského městečka vás v jinak dosti alpských kulisách doslova očaruje. Návštěvníky ubytované přímo v městečku jistě potěší, že do lyžařského areálu vede kabinová lanovka přímo z Banska.

Borovec

Lázeňská oblast Borovec a dřívější sídlo šlechty je dnes svými sjezdovkami a kilometry upravených běžkařských stop světově proslulé. Nejstarší lyžařské středisko Bulharska leží ve výšce 1350 metrů nad mořem v mohutném pohoří Rila, na úpatí Moussaly, nejvyšší hory Balkánského poloostrova.

Ctitelé extrémních freeridů zde možná zatouží 2925 metrů vysokou Moussalu pokořit. Celková délka sjezdovek v Borovci je cca 25 km, i zde najdeme tratě všech typů obtížnosti. Protože jsou sjezdovky Borovce nejvýše položené, patří místní středisko k těm nejvyhledávanějším. Borovec v minulosti již dvakrát hostil Světový pohár v alpském lyžování a místní tratě pro biatlon se řadí k těm nejdelším na světě.

Pamporovo

Pamporovo, ležící v pohoří Rodopy, se chlubí nejslunečnějším počasím všech lyžařských oblastí Bulharska. Šance, že se zde během zimních radovánek budete i příjemně slunit, jsou velmi vysoké.

 Dominantou tohoto nejjižněji položeného skiareálu je hora Sněžanka tyčící se 1925 metrů nad mořem. Najdeme zde zhruba 17 km sjezdovek všech obtížností. Tento skiareál bývá často doporučován rodinám s dětmi, neboť místní podmínky jsou pro začátečníky jako stvořené.

Vitoša

Lyžařská oblast Vitoša leží ve výšce 1800 metrů nad mořem ve stejnojmenném pohoří a zároveň národním parku. Středisko je snadno dosažitelné, nachází se jen hodinu jízdy od hlavního města Sofie.

Vybírat můžeme z celkem třiceti kilometrů sjezdovek vhodných pro nováčky, pokročilé i profesionály. Z místních tratí a výhledů, které skýtají, budou nadšeni také všichni běžkaři. Nejvyšším bodem této oblasti je hora Černi Vrch, jejíž nástrahy extrémní sjezdaři rádi pokouší.

Ovšem pozor, počasí ve Vitoši umí být vrtkavé. Výhodou oblasti je již zmíněná snadná dostupnost hlavního města, budete-li tedy mít pro jednou zimních radovánek zrovna tak akorát, můžete vyrazit na výlet do pouhých 22 km vzdálené Sofie.

          Ať už pro své letošní zimní radovánky zvolíte jakékoli bulharské pohoří a kterékoli středisko, nebudete litovat. Jsme ochotni se vsadit, že okusíte-li jednou, napřesrok v zimě se po bulharských svazích budete prohánět znovu.

Plný servis a bezstarostný pobyt vám zajistí některý z nabízených zájezdů.

Autor: PaXa

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.