madeira

Madeira – poznávačka na ostrově věčného jara

Madeira. Říkejte jí, jak jen chcete. Přezdívejte ji jako Perlu Atlantiku, Květinový ostrov či Ostrov věčného jara. Ona vždy zůstane stejná, plná nespoutané přírody, rozmanitých barev a krásných pláží.

Vyjet sem můžete kdykoli během roku. Ne nadarmo je totiž ostrov přezdíván jako Ostrov věčného jara. Zimy jsou tu mírné, léta příjemně hřejivá a vše tak nějak připomíná jednotlivé fáze jara.

Funchal

V jižní části ostrova leží hlavní město Madeiry, Funchal, které určitě stojí za návštěvu. Město se rozkládá kolem přístavní zátoky obklopené strmými stráněmi. Ze svahů na zátoku s kotvícími loděmi a rozlehlé moře shlíží malebné domky, vilky a kostelíky se špičatými věžemi.

Pohled a zájem si vždy přitáhne vysutá lanovka. Ta vede z přístavu do luxusního předměstí Monte, které leží nad městem. Na předměstí se to hemží honosnými vilami, drahými hotely a rozlehlými kvetoucími zahradami.

Na Madeiře, nedaleko od horské stanice lanovky byste nalezly i hrob císaře Karla I, který se sem po pádu habsburské monarchie uchýlil s rodinou. Madeira a zdejší vlhké klima císaři bohužel nesvědčily a nakonec ho skolil zápal plic. Půjdete-li dál, narazíte na tematický park s exotickými rostlinami z různých koutů světa.

Možná vás při procházce hlavním městem překvapí proutěné sáně, které z ničeho nic projedou kolem vás. Jakmile však vystoupáte s lanovkou navrchol, pochopíte a možná i sami okusíte adrenalinový zážitek. Prudký sjezd na bobových saních po asfaltové silnici totiž představuje vyhlášenou atrakci Funchalu.

Další zajímavostí Funchalu jsou tak zvané levády (povrchové kanály), které z deštivého severu přivádějí na izolovaný jih dešťovou vodu z hor. Jejich původ sahá až do dávné doby 15. století.

madeiraCabo Girao

Nedaleko od hlavního města se nad mořem tyčí vysoký a strmý útes, Cabo Girao. Útes díky své úctyhodné výšce, která činí 590 metrů nad mořskou hladinou, představuje pátý nejvyšší útes v Evropě. Na jeho vrchol si pohodlně dojedete autem a prohlédnout si zde můžete muzeum o historii ostrova.

Údolí jeptišek

Známou zajímavostí Madeiry je tak zvané Údolí jeptišek. Svůj název získalo roku 1566, kdy se sem utekly schovat jeptišky z kláštera na pobřeží před připlouvajícími piráty. Údolí se však nestalo jen útočištěm jeptišek, později se zde ukrývali i poustevníci či zločinci.

Pro představu, jde o údolí, které je ze všech stran obklopené více než půlkilometrovými stěnami, na jejichž vrcholu je vyhlídka Eira do Serrado. Do údolí se dá dostat jen po jedné jediné silnici, která se klikatí jednou z horských stěn. Jak údolí vzniklo, není dodnes známo. Někteří tvrdí, že jde o vyhaslý kráter. Jiní říkají, že jej vyhloubila říčka, která dodnes protéká jeho dnem.

madeira vínoZa poznáním lahodného vína

Milovníci plných chutí a dobrého vinného moku jistě potěší místní dezertní víno Madeira, které představuje jeden ze symbolů ostrova. Pokud si myslíte, že vás na vínu již nemůže nic překvapit, pak s předsudky počkejte, než je ochutnáte.

Před dávnými lety námořníci zjistili, že se jim víno v teplých oblastech přehřívá. Překvapením pro ně bylo zjištění, že víno po nečekaném zahřátí je mnohem lahodnější. Původně si za účelem přehřátí vozili námořníci víno s sebou v lodi. Později je nechali obyvatelé Madeiry vyhřívat na půdách místních domů. Dnes se samozřejmě madeirské dezertní víno dělá úplně jinak, přesto se stále nechává rok a půl přehřívat, chladnout a následně tři roky zrát. Díky tomu chutná stále stejně překvapivě.

Za poznáním kaštanové chutě

Určitě zde ochutnejte i kaštanový likér z jedlých kaštanů, které zde rostou na stráních.

Přejeme hezkou dovolenou! 🙂

Zde si můžete vyhledat dostupné poznávací zájezdy na Madeiru:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.