Petrohrad – ruská perla a netradiční bydlení místních

Petrohrad (rusky Sankt-Petěrburg), tato ruská perla založena Petrem Velikým v roce 1703, byl přes více jak 200 let hlavním městem carského Ruska. Vizí Petra Velikého bylo vytvoření metropole nebývalé krásy, plné kultury a vzdělanosti.

Sny tohoto mocného cara se splnily i přes množství problémů a katastrof, kterými byl Petrohrad postižen. Petrohrad s carskými paláci, pravoslavnými chrámy či malebnými vodními kanály líně plynoucí městem udělaly z Petrohradu skvost nejen mezi ruskými městy, ale také mezi městy z celého světa.

Petrohrad v sobě snoubí historické památky z několika století dlouhé petrohradské historie a netradiční bydlení v tzv. komunálkách.

Rádi byste se vydali po stopách petrohradské historie, která začíná roku 1703, pokračuje přes tři staletí různých architektonických stylů, které jsou však poznamenány typickou ruskou kulturou, a konče současností.

Na úvod k historii Petrohradu

Jak již bylo řečeno, Petrohrad byl založen roku 1703 v bažinách v deltě řeky Něvy ústící do Finského zálivu. Pomyslný základní kámen byl položen carem Petrem Velikým, po němž získalo město svoje jméno – Petrohrad (Sankt Petěrburg).

Od roku 1712 do roku 1919 byl Petrohrad hlavním městem Ruska. V letech 1924 až 1991 bylo město pojmenováno po jiném velkém vůdci, tentokrát po Leninovi, a tak se z Petrohradu stal Leningrad. Dnes jedno z nejkouzelnějších a nejúchvatnějších měst, které je přezdíváno Benátkami severu, severní Palmirou nebo městem Bílých nocí, nese opět svoje původní jméno.

Památky Petrohradu

_sp-sankt-peterburgPetrohrad je městem plných krásných a ojedinělých památek. Obdivovat tu můžete obrovské Palácové náměstí, které z jedné strany uzavírá známý Zimní palác a z druhé strany se lemuje 580 metrů dlouhá, zaoblená budova Hlavního štábu.

Uprostřed náměstí se tyčí 48 metrů vysoký Alexandrův sloup nesoucí sochu anděla bdícího nad náměstím.

Na zakladatele města upozorňuje Měděný jezdec, bronzová socha Petra Velikého stojící na náměstí Děkabristů a představující jednu z nejznámějších dominant Petrohradu. Sochu nechala postavit Kateřina Veliká jako poctu zakladateli města. Kůň Petra Velikého se vzpíná a zadupává při tom hada symbolizujícího zlo.

Další významnou dominantou Petrohradu je Aurora, křižník symbolizující boj pracovního lidu za svobodu. Symbolem tohoto boje se stala poté, co výstřel z lodi byl znamením k útoku na Zimní palác. Aurora kotví u Petrohradského nábřeží, stále patří ruskému námořnictvu a dnes slouží jako muzeum.

Dalšími významnými památkami, které stojí za návštěvu, jsou chrám svatého Izáka (druhý největší chrám v Rusku), chrám Spasitele v krvi (postaven na místě úspěšného atentátu na cara Alexandra II.), Inženýrský zámek (carský palác neboli Michailovský zámek, byl zde zavražděn ruský car Pavel), letní zahrada, Česmeský kostel, Kateřinský palác v Carském Selu, zlatá socha Samsona bojujícího se lvem (zdobí Velké kaskády v Petrodvorci neboli Petrově paláci) či pevnost Šlisselburg (na malém ostrůvku uprostřed řeky Něvy).

Sociální experiment v podobě komunálek

V Petrohradě byl v době komunismu proveden jeden z největších sociálních experimentů. Po Velké říjnové revoluci roku 1917 byly ruské rodiny sestěhovány do komunálních bytů, také nazývaných jako „koldomů“, ve kterých dodnes žije statisíce lidí. Byty, ve kterých jsou kuchyně a koupelny sdílené různorodými a někdy až nejméně pravděpodobnými sousedy stejně jako ostatní společné prostory).

Pokoje jsou malé. Vždyť také měly představovat pouhé provizorium, které se stalo každodenní realitou pro 20 % petrohradských občanů. Pravdou však je, že město plánuje vystěhování komunálek a přestěhování zdejších obyvatel do nových bytů. Tento plán by měl být uskutečněn do roku 2017.Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.