Turecko – brána do Orientu otevřená

Turecko je exotickou zemí propojující dva různé světy, a to římskokatolickou Evropu postavenou na historickém vývoji konstitučních monarchií a republik s tradicionalistickou a konzervativní Asií mající pro nás tajemný nádech Orientu.

Ano, tak jako se Česká republika označuje „srdcem Evropy“, mohlo by se Turecko označovat jako „brána do Orientu“.

Turecko však není jen vstupní bránou, Turecko samo o sobě je velkou zemí ukrývající mnoho rozmanitostí. Návštěvníkům, kteří se nebojí prozkoumat všechna jeho zákoutí, se otevře pohled na krásy azurového moře, vysokých hor se sněhem pocukrovanými špičkami, skalní města se známým Alibabou a 40 loupežníky, pohádkové památky pocházející z dob Antiky i středověku, ale také rušné metropole pulzující moderním životem.

Pro ty z vás, jež toužíte objevovat veškeré krásy a tajemství země Tisíce a jedné noci, přinášíme článek o místě, kde den nekončí nocí, ba naopak je, kde je noc začátkem kouzelných příběhů čarokrásné Šeherezády a statečného Sindibáda. Zatoužíte-li po cestě do země létajících koberců, velký výběr pobytových i poznávacích zájejdů do Turecka naleznete tady.

Národ přátelských lidí

turkish-dinner-showKromě pohádkových postav zde žijí i reální lidé, kteří jsou však ve skutečnosti jiní, než v našich představách. Evropané Turky stále vnímají jako Osmany se zahnutými šavlemi či radikální teroristy.

Pravdou však je, že Turci jsou ortodoxní muslimové, kteří nemají s fanatismem nic společného. Turci jsou naopak národem pohostinných a přátelských lidí. Rádi vám poradí a ještě rádi si s vámi popovídají.

Města vystihující životní styl Turecka

Snad každý zná turecké velkoměsto Istanbul neboli Konstantinopol. Istanbul byl od svého vzniku až do první světové války významným centrem a každá epocha evropské historie a nadvlády v něm zanechala památky s typickou architekturou té doby.

Včetně Istanbulu je zde však mnoho jiných krásných měst. Patří mezi ně evropské Edirne, historická města Konva a Sivas či středověké městečko Safranbolu. Budete-li při své cestě pokračovat více na východ, narazíte na další města, která působí ještě více autenticky, například posvátné muslimské i křesťanské město Sanli Urfa.

Památky vyzařující atmosféru Turecka

Jak již jsme naznačili, Turecko bylo poznamenáno každou epochou. Všechna období nadvlády zde zanechala typické památky. Proto zde najdete množství antických památek patřících mezi nejpřístupnější a nejnavštěvovanější památky na západním pobřeží Turecka (Trója, Pergamon, Efes, Milét).

O Turecku se dokonce říkává, že zde najdete více antických památek než v samotném Řecku. Vždyť se zde nacházejí i dva antické divy ze sedmi divů světa, a to Artemidin chrám v Efesu a mauzoleum v Halikarnasu.

Na jihozápadu země byste našli skalní hrobky pocházející z dob Kárů, Lýdů a Lýků, které tato území obývaly a které si vytvořily městečka umístěná (Termessos, Olympos či Myra) mezi skalami či ve středozemním pralese. Dokonce se říkává, že v jedné takové hrobce je pohřben i Alexandr Makedonský. Směrem na východ pak můžete narazit na pyramidu starověkého krále Antiocha nacházející se ve městě Urfa.

Turecko, země tří moří

Turecko je mořem omýváno dokonce ze tří stran – na severu Černým mořem (Kara Deniz), na západě Egejským mořem a na jihu mořem Středozemním. Severní Černé moře není skrze čtyřtisícové Pontské pohoří zachycující srážkovou oblačnost příliš vhodné pro přímořskou rekreaci.

Naopak Egejské moře s množstvím řeckých ostrovů využívají k rekreaci spíše Turci. Jižní pobřeží Turecka s Levantským mořem, jež bývá označováno jako součást Středozemního moře, je nejoblíbenějším a nejnavštěvovanějším pobřežím.

Přírodní zajímavosti

Včetně velkých měst, rozmanitých lidí a různorodých památek si v Turecku můžete vychutnat i krásy přírody. Obdivovat můžete rozlehlé pláně, rozeklané hory a tajuplná skalní města v Anatólii. K přírodním zajímavostem Turecka patří travertinové terasy v Pamukkale či kráterová jezera Nar, Aci a Meze. Nejvyšší horou země je hora Ararat měřící 5 165 metrů, oblíbenější jsou však přímořská pohoří, například Pontské pohoří či pohoří Taurus.Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.