Amsterdam

Amsterdam – virtuální procházka

Naši virtuální procházku hlavním městem Nizozemí – Amsterdamem začneme stručnou informací o jeho historii a dnešku. Následně se podíváme na vybrané zajímavosti z tohoto města a vše zakončíme v některém ze slavných místních coffe shopů. Na co se můžeme těšit?

 • Muzeum Van Gogha
 • Rijksmuseum
 • The National Maritime Museum
 • Dům Anny Frankové
 • Diamond Museum
 • Heineken Music Hall
 • Praktické informace, jak se dostat do Amsterdamu
 • I něco navíc…

Historie a současnost města Amsterdam

První historické zmínky o tomto městě jsou až z roku 1000, kdy zde byla bažinatá oblast zvaná Aemestelle. Kolem bažin byly vykopány odvodňovací kanály , které spolu s přehradami udržovali nízkou hladinu vody. Ve 13. století byla vztyčena přehrada v ústí řeky Amstel, odtud jméno Amsterdam.

První písemnou zmínkou o Amsterdamu je dokument z roku 1275, v němž panovník Floris, osvobozuje obyvatele od poplatků. Následně v roce 1306 se stal Amsterdam městem. V dalším 14. století město dále vzkvétá díky obchodu s hanzovními městy, stává se nejdůležitějším městem Holandska.

Při rozšiřování města se stavby musely stavět na dřevěných kůlech spolu s hloubením dalších kanálů, neboť město leží na bažinách.

Amsterdam - letecký snímek

Po středověku se koncem 19. století město dostává do druhé zlaté doby. Byla postavena muzea, vlakové nádraží a koncertní hala. V průběhu 1. světové války bylo Nizozemí neutrální, nicméně její následky poznalo hlavní město v nedostatku potravin.

Během 2. světové dálky bylo město okupováno německými vojsky. Došlo k deportaci více, než 100 tisíc Židů z nich nejznámější se stala mladá dívka – Anna Franková.

Současný Amsterdam je tvořen obyvateli 177 různých národností. Jde tedy o multikulturní město, kde si každá národnost našla své místo. Počet obyvatel města je nyní cca 820 500.

Město je stále významné svou architekturou, v níž se řadí k světovým špičkám. Hlavním tématem je nyní revitalizace přístavních budov, které tímto získávají novou funkčnost. Např. budova Muziekgebouw, kterou vytvořili dánští architekti K.H. Neilsen a P. Hosting.

 Virtuálně se na budovu můžete podívat pomocí Street View – Muziekgebouw.

Zajímavá místa města Amsterdam

V Amsterdamu je nepřeberné množství zajímavých památek a míst, která stojí za to navštívit. Podíváme se blíže pouze na některá z nich.

Navštívíme Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, The National Maritime Museum, krátce se zastavíme u domy Anny Frankové, Diamond Museum pro milovníky krásy a nakonec k večeru navštívíme známý Heineken Music Hall + pro dobrou náladu některý z místních coffe shopů.

Muzeum Van Gogha

Naší první zastávkou bude Muzeum Van Gogha, které sídlí na ulici Paulus Potterstraat 7 v Amsterdamu.

Aktuální otevírací dobu + vstupné zjistíte na stránce – Muzeum Van Gogh – otevírací doba . Oficiální stránky muzea jsou k dispozici na této adrese – http://www.vangoghmuseum.nl

vincent van goghV muzeu najdete velkou sbírku obrazů od známého malíře Van Gogha, který proslul také tím, že si uřízl při jednom ze svých duševních záchvatů své ucho. Další informace o tomto malíři můžete najít na stránkách wikipedie – Vincent Van Gogh .

Virtuálně se můžete na nenápadnou budovu muzea Van Gogha podívat v tomto odkazu: Muzeum Van Gogh .

Rijksmuseum

Naší druhou zastávkou bude národní muzeum – Rijksmuseum, které najdete na ulici Museumstraat 1 v Amsterdamu.

Aktuální otevírací dobu + vstupné zjistíte na stránce – Rijksmuseum – otevírací doba . Oficiální stránky muzea i v anglickém jazyce jsou k dispozici na stránce – Rijksmuseum – www.rijksmuseum.nl/en/ .

noční hlídkaV muzeu se můžete těšit na velkou kolekci předmětů z oblasti umění, řemesla i historie. Obsahuje velkou sbírku obrazů od známých malířů, mezi ně patří např. Rembrandt a jeho dílo Noční hlídka, Vermeer nebo Steen.

Další obsažené malíře můžete najít v seznamu na stránkách muzea – Collection overview .

Muzeum se může pochlubit také kolekcí asijského umění, takže rozhodně stojí se zde zastavit a vše si prohlédnout.

Rijksmuseum na svých stránkách nabízí zajímavou aplikaci, pomocí které se můžete stát také vy holandským malířem. Jedná se o aplikaci – Rijksstudio, k níž bližší informace a také návod k použití najdete na stránce – Rijksstudio .

Virtuálně se můžete podívat na zrovna probíhající rekonstrukci Rijksmusea pomocí Google maps zde: Rijksmuseum .

The National Maritime Museum

Naší třetí zastávkou v Amsterdamu bude – The National Maritime Museum – neboli Het Scheepvaartmuseum , najdete na ulici Kattenburgerplein 1 v Amsterdamu.

Holanďané zde jako známí mořeplavci vytvořili kolekci předmětů z celé námořní éry, které se aktivně účastnili.

Aktuální otevírací dobu a vstupné zjistíte na stránce – Het Scheepvaartmuseum.

Oficiální stránky muzea v anglickém jazyce jsou k dispozici zde: http://www.hetscheepvaartmuseum.nl/

model lodiMuzeum má velmi obsáhlé sbírky, které vám zaberou hodiny při procházce mezi nimi. Kolekce jsou rozděleny do několika menších tematických celků jako je např.: East Indiaman Amsterdam – jedná se o interaktivní model historické lodi, která brázdila moře s nákladem do Indie v 17. a 18. století.

Můžete si vyzkoušet nakládání nákladu, přípravu děl ke střelbě a samozřejmě si můžete loď projít kompletně. Další kolekce – Atlases – se věnuje atlasům a mapám středověku i moderní doby. Podrobnosti k dalším kolekcím najdete opět na stránkách muzea.

Virtuálně se můžete po okolí muzea rozhlédnout pomocí tohoto odkazu: The National Maritime Museum .

Dům Anny Frankové

Naší čtvrtou zastávkou bude zastávka v domě muzea, které je věnované mladé židovské dívce Anně Frankové. Dům Anny Frankové najdete na ulici Prinsengracht 263-267 v Amsterdamu.

Aktuální otevírací dobu a další informace najdete na stránkách www.annefrank.org – otevírací doba.

anna frankováExpozice muzea Anny Frankové mapuje její kompletní život, včetně informací ze známé knihy – Deník Anny Frankové. Návštěvníci se zde dozvědí také další informace o různých formách pronásledování a diskriminace.

Muzeum bylo v domě, kde se Anna Franková během války skrývala, otevřeno díky veřejné sbírce v roce 1960.

Virtuálně se můžete na dům Anny Frankové podívat na tomto odkazu: The House of Anne Frank .

Diamond Museum

Naše pátá zastávka se bude věnovat kamenům, které jsou věčné, alespoň tak se to říká. Holanďané jsou známí tím, že patří ke světové špičce v broušení vzácných kamenů. Proto se naše další zastávka bude věnovat Diamond Museum. Toto muzeum najdete na ulici Paulus Potterstraat 8 v Amsterdamu.

Aktuální otevírací dobu + další informace najdete na stránkách muzea – otevírací doba – ve spodní části stránky.

lebkaDiamond Museum mapuje víc jak 400 letou tradici opracování vzácných kamenů v Nizozemí. Obsahuje velkou sbírku známých diamantů a také pořádá workshopy pro zájemce o další informace.

Virtuální procházku kolem muzea si můžete dopřát na této adrese: Diamond Museum – Street View.

Doporučení k návštěvám muzeí v Amsterdamu

Jelikož se jedná o naše poslední muzeum je dobré zmínit, možnost zakoupení tzv. Museum Card, která za jednorázový poplatek umožňuje bezplatný přístup do vybraných muzeí v Amsterdamu. Bližší informace k této kartě, včetně ceny a seznamu muzeí, které sem patří, najdete na stránce: http://www.amsterdam.info/museums/museumkaart/. Další možností pokud se do Amsterdamu vydáte organizovaně např. s některou českou CK, kdy v rámci ceny zájezdu může být rovnou zahrnuta i zmíněná muzejní karta.

Heineken Music Hall

Naší předposlední zastávkou ve večerním Amsterdamu bude slavný noční klub – Heineken Music Hall. Klub najdete na ulici ArenA Boulevard 590 v Amsterdamu. Aktuální informace o programu a další zajímavosti najdete na stránkách klubu – http://www.heineken-music-hall.nl/.

heineken music hallKlub nabízí od roku 2001 podle jeho kréda „Live will never be the same!“ každý rok víc jak 600 tisícům návštěvníků nezapomenutelný večer.

Vystupuje zde nepřeberné množství známých interpretů a kapel takže si každý vybere.

Další informace k programu a dalším částem jako je např. Afterparty najdete na stránce: Heineken Music Hall .

Pokud Vás zajímají také recenze od spokojených návštěvníků, doporučuji hodnocení na stránkách Trip Advisora .

Virtuálně se k hudebnímu klubu můžete podívat zde: Street View – Heineken Music Hall.

Něco navíc?

Kdo nemá po této malé procházce zajímavostmi Amsterdamu ještě dost, může se zastavit v některém z místních Coffe Shopů a trochu si zaexperimentovat. V celém Nizozemí jsou lehké drogy /marihuana, hašiš/ legální ostatní tvrdé drogy /heroin apod./ legální nejsou. Zároveň je třeba dodržovat některá pravidla:

 • při náhodné kontrole při sobě nesmíte mít víc jak 20g drogy,
 • vyvážet marihuanu nebo hašiš za hranice je nelegální,
 • v coffe shopu je možné koupit jednorázově maximálně 5 gramů drogy.

K nejznámějšímu a největšímu Coffe Shopu v Amsterdamu patří – La Canna – Jedná se o třípatrovou budovu, jehož stěny jsou vyzdobeny velkými obrazy hudebních hvězd a džungle. Co se týče nápojů a kvality marihuany není nic extra. Coffe Shop můžete najít na ulici: Nieuwedijk 121-123-125.

K dalším známým coffe shopům patří např.: Bulldog, Easy Time, Smokey nebo Kardinski.

Jak se dostanu do Amsterdamu?

Jelikož Amsterdam je v Evropě, je možností, jak se tam dostat opravdu dost. Vzdálenost z Prahy do Amsterdamu je cca 883 km, což není tak hrozné ani autem.

 • autem – pro dobrodružné povahy, hlavně co se týče parkování v Amsterdamu, nicméně je to možné doporučujeme si dopředu rezervovat ubytování včetně parkování, abyste si mohli naplánovat trasu. 
 • letecky – pohodlná varianta, dnes se dá koupit včas lowcostová letenka za pár stokorun.
 • autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
 • organizovaný zájezd – nabídka je pestrá, viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu budete mít určitě i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.

Vyhledat aktuální zájezdy do Amsterdamu:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.