Naši virtuální procházku hlavním městem Nizozemí – Amsterdamem začneme stručnou informací o jeho historii a dnešku. Následně se podíváme na vybrané zajímavosti z tohoto města a vše zakončíme v některém ze slavných místních coffe shopů. Na co se můžeme těšit?
- Muzeum Van Gogha
- Rijksmuseum
- The National Maritime Museum
- Dům Anny Frankové
- Diamond Museum
- Heineken Music Hall
- Praktické informace, jak se dostat do Amsterdamu
- I něco navíc…
Historie a současnost města Amsterdam
První historické zmínky o tomto městě jsou až z roku 1000, kdy zde byla bažinatá oblast zvaná Aemestelle. Kolem bažin byly vykopány odvodňovací kanály , které spolu s přehradami udržovali nízkou hladinu vody. Ve 13. století byla vztyčena přehrada v ústí řeky Amstel, odtud jméno Amsterdam.
První písemnou zmínkou o Amsterdamu je dokument z roku 1275, v němž panovník Floris, osvobozuje obyvatele od poplatků. Následně v roce 1306 se stal Amsterdam městem. V dalším 14. století město dále vzkvétá díky obchodu s hanzovními městy, stává se nejdůležitějším městem Holandska.
Při rozšiřování města se stavby musely stavět na dřevěných kůlech spolu s hloubením dalších kanálů, neboť město leží na bažinách.
Po středověku se koncem 19. století město dostává do druhé zlaté doby. Byla postavena muzea, vlakové nádraží a koncertní hala. V průběhu 1. světové války bylo Nizozemí neutrální, nicméně její následky poznalo hlavní město v nedostatku potravin.
Během 2. světové dálky bylo město okupováno německými vojsky. Došlo k deportaci více, než 100 tisíc Židů z nich nejznámější se stala mladá dívka – Anna Franková.
Současný Amsterdam je tvořen obyvateli 177 různých národností. Jde tedy o multikulturní město, kde si každá národnost našla své místo. Počet obyvatel města je nyní cca 820 500.
Město je stále významné svou architekturou, v níž se řadí k světovým špičkám. Hlavním tématem je nyní revitalizace přístavních budov, které tímto získávají novou funkčnost. Např. budova Muziekgebouw, kterou vytvořili dánští architekti K.H. Neilsen a P. Hosting.
Virtuálně se na budovu můžete podívat pomocí Street View – Muziekgebouw.
Zajímavá místa města Amsterdam
V Amsterdamu je nepřeberné množství zajímavých památek a míst, která stojí za to navštívit. Podíváme se blíže pouze na některá z nich.
Navštívíme Muzeum Van Gogha, Rijksmuseum, The National Maritime Museum, krátce se zastavíme u domy Anny Frankové, Diamond Museum pro milovníky krásy a nakonec k večeru navštívíme známý Heineken Music Hall + pro dobrou náladu některý z místních coffe shopů.
Muzeum Van Gogha
Naší první zastávkou bude Muzeum Van Gogha, které sídlí na ulici Paulus Potterstraat 7 v Amsterdamu.
Aktuální otevírací dobu + vstupné zjistíte na stránce – Muzeum Van Gogh – otevírací doba . Oficiální stránky muzea jsou k dispozici na této adrese – http://www.vangoghmuseum.nl
V muzeu najdete velkou sbírku obrazů od známého malíře Van Gogha, který proslul také tím, že si uřízl při jednom ze svých duševních záchvatů své ucho. Další informace o tomto malíři můžete najít na stránkách wikipedie – Vincent Van Gogh .
Virtuálně se můžete na nenápadnou budovu muzea Van Gogha podívat v tomto odkazu: Muzeum Van Gogh .
Rijksmuseum
Naší druhou zastávkou bude národní muzeum – Rijksmuseum, které najdete na ulici Museumstraat 1 v Amsterdamu.
Aktuální otevírací dobu + vstupné zjistíte na stránce – Rijksmuseum – otevírací doba . Oficiální stránky muzea i v anglickém jazyce jsou k dispozici na stránce – Rijksmuseum – www.rijksmuseum.nl/en/ .
V muzeu se můžete těšit na velkou kolekci předmětů z oblasti umění, řemesla i historie. Obsahuje velkou sbírku obrazů od známých malířů, mezi ně patří např. Rembrandt a jeho dílo Noční hlídka, Vermeer nebo Steen.
Další obsažené malíře můžete najít v seznamu na stránkách muzea – Collection overview .
Muzeum se může pochlubit také kolekcí asijského umění, takže rozhodně stojí se zde zastavit a vše si prohlédnout.
Rijksmuseum na svých stránkách nabízí zajímavou aplikaci, pomocí které se můžete stát také vy holandským malířem. Jedná se o aplikaci – Rijksstudio, k níž bližší informace a také návod k použití najdete na stránce – Rijksstudio .
Virtuálně se můžete podívat na zrovna probíhající rekonstrukci Rijksmusea pomocí Google maps zde: Rijksmuseum .
The National Maritime Museum
Naší třetí zastávkou v Amsterdamu bude – The National Maritime Museum – neboli Het Scheepvaartmuseum , najdete na ulici Kattenburgerplein 1 v Amsterdamu.
Holanďané zde jako známí mořeplavci vytvořili kolekci předmětů z celé námořní éry, které se aktivně účastnili.
Aktuální otevírací dobu a vstupné zjistíte na stránce – Het Scheepvaartmuseum.
Oficiální stránky muzea v anglickém jazyce jsou k dispozici zde: http://www.hetscheepvaartmuseum.nl/
Muzeum má velmi obsáhlé sbírky, které vám zaberou hodiny při procházce mezi nimi. Kolekce jsou rozděleny do několika menších tematických celků jako je např.: East Indiaman Amsterdam – jedná se o interaktivní model historické lodi, která brázdila moře s nákladem do Indie v 17. a 18. století.
Můžete si vyzkoušet nakládání nákladu, přípravu děl ke střelbě a samozřejmě si můžete loď projít kompletně. Další kolekce – Atlases – se věnuje atlasům a mapám středověku i moderní doby. Podrobnosti k dalším kolekcím najdete opět na stránkách muzea.
Virtuálně se můžete po okolí muzea rozhlédnout pomocí tohoto odkazu: The National Maritime Museum .
Dům Anny Frankové
Naší čtvrtou zastávkou bude zastávka v domě muzea, které je věnované mladé židovské dívce Anně Frankové. Dům Anny Frankové najdete na ulici Prinsengracht 263-267 v Amsterdamu.
Aktuální otevírací dobu a další informace najdete na stránkách www.annefrank.org – otevírací doba.
Expozice muzea Anny Frankové mapuje její kompletní život, včetně informací ze známé knihy – Deník Anny Frankové. Návštěvníci se zde dozvědí také další informace o různých formách pronásledování a diskriminace.
Muzeum bylo v domě, kde se Anna Franková během války skrývala, otevřeno díky veřejné sbírce v roce 1960.
Virtuálně se můžete na dům Anny Frankové podívat na tomto odkazu: The House of Anne Frank .
Diamond Museum
Naše pátá zastávka se bude věnovat kamenům, které jsou věčné, alespoň tak se to říká. Holanďané jsou známí tím, že patří ke světové špičce v broušení vzácných kamenů. Proto se naše další zastávka bude věnovat Diamond Museum. Toto muzeum najdete na ulici Paulus Potterstraat 8 v Amsterdamu.
Aktuální otevírací dobu + další informace najdete na stránkách muzea – otevírací doba – ve spodní části stránky.
Diamond Museum mapuje víc jak 400 letou tradici opracování vzácných kamenů v Nizozemí. Obsahuje velkou sbírku známých diamantů a také pořádá workshopy pro zájemce o další informace.
Virtuální procházku kolem muzea si můžete dopřát na této adrese: Diamond Museum – Street View.
Doporučení k návštěvám muzeí v Amsterdamu
Jelikož se jedná o naše poslední muzeum je dobré zmínit, možnost zakoupení tzv. Museum Card, která za jednorázový poplatek umožňuje bezplatný přístup do vybraných muzeí v Amsterdamu. Bližší informace k této kartě, včetně ceny a seznamu muzeí, které sem patří, najdete na stránce: http://www.amsterdam.info/museums/museumkaart/. Další možností pokud se do Amsterdamu vydáte organizovaně např. s některou českou CK, kdy v rámci ceny zájezdu může být rovnou zahrnuta i zmíněná muzejní karta.
Heineken Music Hall
Naší předposlední zastávkou ve večerním Amsterdamu bude slavný noční klub – Heineken Music Hall. Klub najdete na ulici ArenA Boulevard 590 v Amsterdamu. Aktuální informace o programu a další zajímavosti najdete na stránkách klubu – http://www.heineken-music-hall.nl/.
Klub nabízí od roku 2001 podle jeho kréda „Live will never be the same!“ každý rok víc jak 600 tisícům návštěvníků nezapomenutelný večer.
Vystupuje zde nepřeberné množství známých interpretů a kapel takže si každý vybere.
Další informace k programu a dalším částem jako je např. Afterparty najdete na stránce: Heineken Music Hall .
Pokud Vás zajímají také recenze od spokojených návštěvníků, doporučuji hodnocení na stránkách Trip Advisora .
Virtuálně se k hudebnímu klubu můžete podívat zde: Street View – Heineken Music Hall.
Něco navíc?
Kdo nemá po této malé procházce zajímavostmi Amsterdamu ještě dost, může se zastavit v některém z místních Coffe Shopů a trochu si zaexperimentovat. V celém Nizozemí jsou lehké drogy /marihuana, hašiš/ legální ostatní tvrdé drogy /heroin apod./ legální nejsou. Zároveň je třeba dodržovat některá pravidla:
- při náhodné kontrole při sobě nesmíte mít víc jak 20g drogy,
- vyvážet marihuanu nebo hašiš za hranice je nelegální,
- v coffe shopu je možné koupit jednorázově maximálně 5 gramů drogy.
K nejznámějšímu a největšímu Coffe Shopu v Amsterdamu patří – La Canna – Jedná se o třípatrovou budovu, jehož stěny jsou vyzdobeny velkými obrazy hudebních hvězd a džungle. Co se týče nápojů a kvality marihuany není nic extra. Coffe Shop můžete najít na ulici: Nieuwedijk 121-123-125.
K dalším známým coffe shopům patří např.: Bulldog, Easy Time, Smokey nebo Kardinski.
Jak se dostanu do Amsterdamu?
Jelikož Amsterdam je v Evropě, je možností, jak se tam dostat opravdu dost. Vzdálenost z Prahy do Amsterdamu je cca 883 km, což není tak hrozné ani autem.
- autem – pro dobrodružné povahy, hlavně co se týče parkování v Amsterdamu, nicméně je to možné doporučujeme si dopředu rezervovat ubytování včetně parkování, abyste si mohli naplánovat trasu.
- letecky – pohodlná varianta, dnes se dá koupit včas lowcostová letenka za pár stokorun.
- autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
- organizovaný zájezd – nabídka je pestrá, viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu budete mít určitě i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.