Athény noční život
14.12.2014
Kategorie: Evropa, Léto, Virtuální procházky

Athény – virtuální procházka – 2 část

Pokračujeme dalšími zajímavými místy v Athénách.

 

Dionýsovo divadlo

Nejstarší a největší divadlo pod širým nebem, probíhali zde premiéry děl – Aristofana, Euripida a Sofokla. Od 6. století př. n.l. zde Řekové každým rokem uctívali boha plodnosti, vína a veselí Dionýsa – zpěvem a tancem. V roce 534 př. n.l. byl těmto oslavám přítomen také jistý Thespis, který postavil vedle jednoho pěveckého sboru další – tím se zrodil dialog a tím i divadlo.

Dionýsův chrámV těchto začátcích diváci sledovali hru přímo ze svahu kopce. Sem se vešlo až 17 000 diváků. Jak získávalo divadlo svou prestiž byly postaveny dřevěné lavice, které byly v roce 330 př. n.l. nahrazeny kamennými.  V éře panování císaře Nerona divadlo upravili pro konání gladiátorských her a zápasů.  V této době vznikly také reliéfy na předscéně, které zobrazují mytické výjevy. Na levé straně zrození boha Dionýsa a vedle oběť bohu, napravo je scéna uctívání boha bohy a lidmi. Na konci byzantského období bylo divadlo zničeno. V roce 2009 řecké Ministerstvo kultury oznámilo, že bude zahájena částečná rekonstrukce divadla, která by měla být dokončena do roku 2015.

Otevírací dobu a vstupné najdete na stránce: http://www.athens24.com/

Více informací na stránce: wikipedia – v anglickém jazyce

Virtuálně se můžeme přiblížit aspoň k plotu.

 

Byzantské a křesťanské muzeum

 

Muzeum bylo zřízeno v roce 1914 a obsahuje více jak 25 tisíc artefaktů, obrazů, písemných záznamů, fresek, nádoby a kopií artefaktů z 3 století n. l. Patří k nejvýznamnějším muzeům na světě co se týče byzantského umění. Zahrnuje oblast mezi 3  až 20 stoletím našeho letopočtu.  Sféra zájmu zahrnuje celý řecký svět, stejně jako oblasti kde se ujal Helénismus.  Muzeum obsahuje také raně křesťanské umění a středověk. Stále přijímá do svých expozic další exponáty.

Byzantsko-křesťanské muzeumKromě dočasných expozic nabízí také trvalé expozice kam patří např.: Byzantská říše, Od starověku k byzantské říši a Byzantský svět. Muzeum patří určitě k místu, které stojí za to vidět:) Muzeum obsahuje také kavárnu, kde si můžete odpočinout po kulturních zážitcích.

Otevírací dobu a vstupné najdete na této stránce: http://odysseus.culture.gr

Oficiální stránky muzea v AJ jsou zde: http://www.byzantinemuseum.gr

Virtuálně se můžete po okolí rozhlédnout zde: Street View

Athény zájezdy

Národní galerie

 

Naší poslední zastávkou po kulturních památkách Athén bude její Národní galerie.  Národní galerie byla založena 10. dubna 1900 a jejím hlavním kurátorem byl jmenován uznávaný malíř – Georgios Iakovidis . Její rané sbírky pocházejí od Národní technické university a University v Aténách.  Významným zdrojem sbírek byly dary. Dnes sbírky národní galerie obsahují více než 20 000 děl malířství, sochařství, gravírování a jiných forem  umění. Zahrnuje období od post-byzantské doby až do současnosti.  Navíc má také vlastní pozoruhodnou sbírku západoevropských obrazů.

Národní galerieRole Národní galerie je v shromažďování, studování a vystavování uměleckých děl pro veřejnost.  Zároveň by se měla snažit o další vzdělávání veřejnosti nejen výstavami ale také dalšími akcemi, které podporují národní umělecké cítění.

Otevírací doba a vstupné na oficiálních stránkách galerie: http://www.nationalgallery.gr

Virtuální procházku můžete podniknout zde.

A jdeme do finále. Po celém dni nám nyní stačí najít nějaké pěkné místo na večer. Jelikož Athény žijí z turistického ruchu a patří k nejhlučnějším městům na světě neměl by to být problém. Slavným klubem, kde hraje živá hudba je v Athénách – Cubanita Havana Club – DJ. hraje latinsko-americké rytmy a najdete jej na ulici: Karaiskaki 28, jejich stránky: http://www.cubanita.gr/ .

Club ParafonoDalším slavným klubem je Palenque –  hraje podobně ale nabízí různý program dle různých dní. Např. v pondělí si zatančíte salsu a v úterý flamingo. Najdete jej na ulici Farantaton 41, jejich stránky: www.palenque.gr .Pro milovníky jazzu můžeme doporučit klub v centru Athén – Parafono. Klub je vyhlášen tím, že zde hrají kapely, sólisté i návštěvníci, kteří si přinesou nástroje. Najít jej můžete na ulici: Asklipiou 130, jejich stránky: http://www.parafono.gr/ . Pokud by Vám nestačili výše uvedené, je možné zapadnout do jakéhokoliv podniku, který Vás zaujme svou hudbou a obsazením. Většinou se život z těchto podniků přesouvá i na ulici před něj, takže si můžete vychutnat různorodou směsici hudby, aniž by jste šli dovnitř.

Athény - letenky

Jak se dostanu do Athén?

Jelikož Athény jsou v Evropě je možností jak se tam dostat opravdu nepřeberně. Vzdálenost z Prahy do Athén je cca 1500 km vzdušnou čarou.

  • autem – pro dobrodružné povahy, a ty co jim nevadí dlouhé řízení. Je to celkem dost velká vzdálenost necelých 2000 km s dobou dojezdu cca 20 hodin.
  • letecky – pohodlná varianta, pro výběr letenky můžeme nabídnout náš vyhledávač – náš odkaz
  • autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
  • organizovaný zájezd – nabídka je celkem obsáhlá viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu je i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *