
Athény – virtuální procházka – 2 část
Pokračujeme dalšími zajímavými místy v Athénách.
Dionýsovo divadlo
Nejstarší a největší divadlo pod širým nebem, probíhali zde premiéry děl – Aristofana, Euripida a Sofokla. Od 6. století př. n.l. zde Řekové každým rokem uctívali boha plodnosti, vína a veselí Dionýsa – zpěvem a tancem. V roce 534 př. n.l. byl těmto oslavám přítomen také jistý Thespis, který postavil vedle jednoho pěveckého sboru další – tím se zrodil dialog a tím i divadlo.
V těchto začátcích diváci sledovali hru přímo ze svahu kopce. Sem se vešlo až 17 000 diváků. Jak získávalo divadlo svou prestiž byly postaveny dřevěné lavice, které byly v roce 330 př. n.l. nahrazeny kamennými. V éře panování císaře Nerona divadlo upravili pro konání gladiátorských her a zápasů. V této době vznikly také reliéfy na předscéně, které zobrazují mytické výjevy. Na levé straně zrození boha Dionýsa a vedle oběť bohu, napravo je scéna uctívání boha bohy a lidmi. Na konci byzantského období bylo divadlo zničeno. V roce 2009 řecké Ministerstvo kultury oznámilo, že bude zahájena částečná rekonstrukce divadla, která by měla být dokončena do roku 2015.
Otevírací dobu a vstupné najdete na stránce: http://www.athens24.com/
Více informací na stránce: wikipedia – v anglickém jazyce
Virtuálně se můžeme přiblížit aspoň k plotu.
Byzantské a křesťanské muzeum
Muzeum bylo zřízeno v roce 1914 a obsahuje více jak 25 tisíc artefaktů, obrazů, písemných záznamů, fresek, nádoby a kopií artefaktů z 3 století n. l. Patří k nejvýznamnějším muzeům na světě co se týče byzantského umění. Zahrnuje oblast mezi 3 až 20 stoletím našeho letopočtu. Sféra zájmu zahrnuje celý řecký svět, stejně jako oblasti kde se ujal Helénismus. Muzeum obsahuje také raně křesťanské umění a středověk. Stále přijímá do svých expozic další exponáty.
Kromě dočasných expozic nabízí také trvalé expozice kam patří např.: Byzantská říše, Od starověku k byzantské říši a Byzantský svět. Muzeum patří určitě k místu, které stojí za to vidět:) Muzeum obsahuje také kavárnu, kde si můžete odpočinout po kulturních zážitcích.
Otevírací dobu a vstupné najdete na této stránce: http://odysseus.culture.gr
Oficiální stránky muzea v AJ jsou zde: http://www.byzantinemuseum.gr
Virtuálně se můžete po okolí rozhlédnout zde: Street View
Národní galerie
Naší poslední zastávkou po kulturních památkách Athén bude její Národní galerie. Národní galerie byla založena 10. dubna 1900 a jejím hlavním kurátorem byl jmenován uznávaný malíř – Georgios Iakovidis . Její rané sbírky pocházejí od Národní technické university a University v Aténách. Významným zdrojem sbírek byly dary. Dnes sbírky národní galerie obsahují více než 20 000 děl malířství, sochařství, gravírování a jiných forem umění. Zahrnuje období od post-byzantské doby až do současnosti. Navíc má také vlastní pozoruhodnou sbírku západoevropských obrazů.
Role Národní galerie je v shromažďování, studování a vystavování uměleckých děl pro veřejnost. Zároveň by se měla snažit o další vzdělávání veřejnosti nejen výstavami ale také dalšími akcemi, které podporují národní umělecké cítění.
Otevírací doba a vstupné na oficiálních stránkách galerie: http://www.nationalgallery.gr
Virtuální procházku můžete podniknout zde.
A jdeme do finále. Po celém dni nám nyní stačí najít nějaké pěkné místo na večer. Jelikož Athény žijí z turistického ruchu a patří k nejhlučnějším městům na světě neměl by to být problém. Slavným klubem, kde hraje živá hudba je v Athénách – Cubanita Havana Club – DJ. hraje latinsko-americké rytmy a najdete jej na ulici: Karaiskaki 28, jejich stránky: http://www.cubanita.gr/ .
Dalším slavným klubem je Palenque – hraje podobně ale nabízí různý program dle různých dní. Např. v pondělí si zatančíte salsu a v úterý flamingo. Najdete jej na ulici Farantaton 41, jejich stránky: www.palenque.gr .Pro milovníky jazzu můžeme doporučit klub v centru Athén – Parafono. Klub je vyhlášen tím, že zde hrají kapely, sólisté i návštěvníci, kteří si přinesou nástroje. Najít jej můžete na ulici: Asklipiou 130, jejich stránky: http://www.parafono.gr/ . Pokud by Vám nestačili výše uvedené, je možné zapadnout do jakéhokoliv podniku, který Vás zaujme svou hudbou a obsazením. Většinou se život z těchto podniků přesouvá i na ulici před něj, takže si můžete vychutnat různorodou směsici hudby, aniž by jste šli dovnitř.
Jak se dostanu do Athén?
Jelikož Athény jsou v Evropě je možností jak se tam dostat opravdu nepřeberně. Vzdálenost z Prahy do Athén je cca 1500 km vzdušnou čarou.
- autem – pro dobrodružné povahy, a ty co jim nevadí dlouhé řízení. Je to celkem dost velká vzdálenost necelých 2000 km s dobou dojezdu cca 20 hodin.
- letecky – pohodlná varianta, pro výběr letenky můžeme nabídnout náš vyhledávač – náš odkaz
- autobusem nebo vlakem – cesta trvá déle nicméně to máte relativně bez starostí, opět doporučujeme si rezervovat ubytování.
- organizovaný zájezd – nabídka je celkem obsáhlá viz možnosti na této stránce. V rámci programu zájezdu je i volný čas, který můžete využít pro otestování některého z našich doporučených míst.
Podobné příspěvky

Amsterdam – virtuální procházka
Naši virtuální procházku hlavním městem Nizozemí – Amsterdamem začneme stručnou informací o jeho historii a dnešku. Následně se podíváme

Na lyže k sousedům na Slovensko
Lyžování v zahraničí může nabývat mnoha podob. Proč ostatně vyjíždět do vzdálených destinací, když vám přemíru zasněženého území, překrásné scenérie,