barcelona

Barcelona – virtuální procházka 1. část

Co se Vám vybaví, když se řekne Barcelona?

Ženám se možná hned vybaví zajímavá nákupní místa a známá značka oblečení Desiqual nebo Custó. Kultury znalé napadne nejznámější španělský architekt Antonio Gaudí, který v Barceloně realizoval spoustu krásných architektonických skvostů. Sportovně založeným možná naskočí známý fotbalový klub FC Barcelona. Prostě každý si v Barceloně najde něco zajímavého, co stojí za to vidět.

Jako obvykle se v rámci naší virtuální procházky podíváme nejdříve stručně na historii a současnost města Madrid, abychom měli nějaký základ pro případnou dovolenou nebo zastávku v tomto městě.

 

Historie a současnost města Barcelona

Začátek Barcelony můžeme vysledovat do roku 230 př. n.l., kdy byly založena osada Barcino, která stála na nízkém návrší, kde nyní stojí katedrála. Založena byla Kartaginci, kteří se v té době snažili dobít další území. Osada ležela na území dnešního Katalánska.

V době římské říše pod kterou Katalánsko patřilo v prvních 2 stoletích n.l. byl Barceloně udělen také nový název – Colonia Jilua Augusta Faventia Pia. Byly to relativně pokojné doby, kdy všechna města v Katalánsku zažívala prosperitu.

V roce 531 n.l. však byla Barcelona dobita Vizigóty, kteří si z ní na chvíli udělali hlavní město a zbudovali království zahrnující většinu území moderního Španělska a jihozápad dnešní Francie. Během 10 let získali nad Katalánskem kontrolu. Výhodou bylo, že nenutili nikoho k přechodu na jejich víru, takže zde židé i křesťané mohli žít relativně v klidu.

Přeskočíme další století válek a dobu kdy se formovalo království katalánské a aragonské a dostaneme se do půlky 14. století n.l. Zde opět stálo Katalánsko na hospodářském vrcholu.

Barcelona se stala důležitým městem, ve kterém vyrostly nové budovy pro světské i náboženské účely. Např. kostel Santa Maria del Mar nebo loděnice Drassanes. V roce 1410 zemřel poslední z katalánských hrabat/králů Wilfred Vlasatý Martin aniž zanechal dědice.

historická mapa barcelonaNa prázdný trůn se dostala linie Kastilců díky sjednocení království katalánsko-aragonskému a kastilskému v roce 1479.

Princ Ferdinand si vzal Izabelu Kastilskou a začali vládnout spolu jako – Los Reyes Católicos – katoličtí monarchové.

Kvůli nim se zrodila také známá španělská Inkvize, která se snažila o vyčištění katolické víry od veškeré hereze. V této době byla Barcelona také očištěna od židovského obyvatelstva, které uprchlo před represemi.

Na obranu této dvojice je nutno říci, že díky nim došlo k výpravě Kryštofa Kolumba do nového světa, z které se úspěšně vrátil v roce 1492.

Dalším vládnoucím rodem byly Habsburkové a Bourboni v jejichž období proběhly Napoleonské války.  Po jejich ukončení se v Katalánsku rozběhla průmyslová výroba.

Následně nastávají doby republik a diktatur: sem patřil např. generál Francisko Franko. Kvůli němu také došlo ke krvavé španělské občanské válce v letech 1936 – 1939, která si vyžádala víc než půl milionu životů a vyhnala do exilu přes 300 tisíc lidí.

Franko po 2.světové válce přijal americkou pomoc, USA nabídlo Španělsku v roce 1953 pomoc za možnost zřízení na jejich území americké základny. Samozřejmě to přijal a země začala znovu prosperovat.

 

Současnost Barcelony

 

Barcelona leteckyBarcelona je hlavní město Katalánska, současně je i hlavní město stejnojmenné provincie. Leží při pobřeží Středozemního moře na severovýchodě Španělska.

Po Madridu je druhým největším španělským městem (1,5 milionu obyvatel, v aglomeraci téměř 3 miliony).

V moderní době je známá díky plejádě originálních architektonických staveb Antoni Gaudího a jeho současníků. V roce 1975 umírá generál Franko. Španělsko je opět označeno za království, v systému demokracie získá Katalánsko status autonomního regionu a v roce 1980 je zvolena první katalánská vláda se sídlem v Barceloně.

V roce 1992 jsou zde také pořádány olympijské hry. Město je sídlem arcibiskupa, má několik univerzit a dalších škol a také řadu významných knihoven. Díky tomu, že okolní kraj je velmi bohatý na suroviny je důležitým průmyslovým centrem v severovýchodě Španělska.

Barcelona je moderním městem plným současné architektury, kde však najdete také spoustu památek z období secese a gotiky.  Díky poloze u moře, příjemným teplotám, spoustě zeleně a cyklistickým stezkám představuje ideální podmínky pro život a návštěvníky.

 

Zajímavosti Barcelony pro dospělé i děti

 

Barcelona je velmi zajímavým městem, které má co nabídnout. Naši virtuální procházku zde začneme ve slavné katedrále – Sagrada Familia. Dále se podíváme do známého barcelonského Akvária, ideální také pro děti:) .

Vzhledem k tomu, že je Barcelona známá svými zelenými plochami a tím, že je dobrým místem pro život půjdeme se projít po parku de la Ciutadella a poté mrkneme do netradičního muzea – de la Xocolata, což bude něco pro Gurmány a samozřejmě děti.

Naši procházku zakončíme večerní reprodukcí, kterou nabízí fontána – Magic Fountain of Montjuïc. Jako bonus na konec si uvaříme nějaké místní jídlo.

 

Chrám Sagrada Familia

 

Chrám se nachází na východním pobřeží Španělska v Barceloně. Jeho stavba začala v roce 1882 a probíhají i v dnešní době. Chrám je dílem slavného architekta Antonia Gaudího, který se stavbě intenzivně věnoval až do roku 1926, kdy zemřel.

Zajímavostí je, že i když patřil k nejslavnějším španělským architektům, žil sám v ústraní.  Když pak 7. června 1926 utrpěl těžká zranění při srážce s tramvají a zemřel o 3 dny později, kvůli svému chudému oděvu byl považován za žebráka. Identifikoval jej až kaplan chrámu Svaté rodiny Mosén Gil Parés a díky němu pak mohla Barcelona začít truchlit.

Sagrada FamiliaGaudí chtěl ze Sagrady Familii postavit „poslední velkou svatyni křesťanství“, a proto je samotná katedrála velmi bohatá na křesťanské symboly.

Jeden z nejpromyšlenějších znaků je 18 věží, které představují 12 apoštolů, 4 evangelisty, Pannu Marii a ta nejvyšší Ježíše Krista.

Věže představující evangelisty by měly být v budoucnu doplněny sochami zpodobňujícími tradiční symboly těchto světců: býk (sv. Lukáš), anděl (sv. Matouš), orel (sv. Jan) a lev (sv. Marek). Centrální věž Ježíše Krista doplní obrovský kříž.

Celkové dokončení chrámu je v plánu na rok 2026. Nicméně již nyní jej ročně navštíví víc jak 3 miliony turistů z celého světa, což přináší zisk na stavbu.

Otevírací dobu a vstupné najdete na oficiálních stránkách: http://www.sagradafamilia.cat/

Virtuálně se můžete kolem projít zde – Sagrada Familia – exteriér a přímo dovnitř nakouknete zde – Sagrada Familia – interiér nebo tady.

Jak by měla vypadat hotová katedrála v roce 2026, můžete vidět v tomto videu:

L’ Aquàrium de Barcelona – Akvárium Barcelona

Naší další zastávkou bude slavné Barcelonské Akvárium, které si užijí jak dospělí tak děti. Akvárium bylo otevřeno v roce 1995 a je stále největším akváriem v Evropě, najdete jej v přístavu města Barcelony. Tvoří jej více jak 11 tisíc živočichů.

Celá expozice je rozdělena do třech hlavních částí. První je tvořena 22 velkými akvárii s různými druhy ryb. Další částí je skleněný podmořský tunel s délkou 80 metrů. V třetí části si to užijí děti, je zde umělá želva, prolézačky, skluzavky a spousta dalších atrakcí.

akvariumNejzajímavější částí je podmořský skleněný tunel, který je součástí obří nádrže, která má průměr 36 metrů, hloubku 5 metrů a obsahuje 4 miliony litrů mořské vody.

Prohlídka je provedena tak, že si na začátku tunelu stoupnete na jezdící pás, který Vás pomalu proveze celým tunelem.

Pokud budeme mít štěstí můžete během jízdy v tunelu zahlédnout žraloky, rejnoky, murény a mnoho dalších zajímavých ryb.

Pro ty, kteří vyhledávají větší adrenalin akvárium nabízí také možnost potápění se žraloky.  Samozřejmě se nemůže potopit každý ale jsou daná přesná pravidla. Zájemce musí doložit potápěčskou licenci, potvzení od lékaře a další věci. Potápění se musí domluvit dopředu a je tvořeno také teoretickou výukou jak se chovat při potápění a na co si dát pozor. Více informací pro zájemce najdete na stránce: Zkušenost se žraloky.

Otevírací dobu a vstupné najdete na stránkách Akvária Barcelona: http://www.aquariumbcn.com/

Virtuální náhled kolem budovy Akvária můžete získat např. zde nebo také tady.

***

Ve virtuální procházce Barcelonou s námi můžete pokračovat i v následujícím článku zde: Barcelona virtuální procházka 2. část.

Jak z článku vyplývá, v Barceloně to bude bavit i vaše děti, takže klidně vyrazte na výlet celá rodina:Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.