Egypt – blízká exotika – tipy na výlety

Pyramidy, jejichž špiček se dotéká ohnivý sluneční kotouč, zlatavý písek, osvěžující mořská voda a zelené břehy Nilu představují nám blízkou exotiku. Všichni již pravděpodobně pochopili, že se jedná o Egypt, zemi faraonů a překrásné Kleopatry.

V Egyptě najdete vše, co by měla vaše dovolená splňovat a co si jen na dovolené můžete přát. Spatříte zde největší lákadla této exotické země. Vypravit se můžete přes hlavní město Káhiru podél břehů Nilu. Zastavit se můžete v Luxoru, města vybudovaném Amenhotepem III. a svoje putování můžete zakončit v největší náboženské stavbě světa, Karnaku.

Pokud se pro tuto exotickou dovolenou rozhodnete a nemáte chuť nebo odvahu vyrážet do Egypta na vlastní pěst, nevadí. Dnes si můžete vybírat ze stovky klasických pobytových zájezdů organizovaných CK v rámci kterých lze podniknout tvz. fakultativní výlety, nebo rovnou zvolit speciální poznávací zájezd.

Zájezdy do Egypta jsou velmi oblíbené díky své cenové dostupnosti a také vysoké kvalitě hotelových komplexů.

Káhira, hlavní město Egypta

Tahrir-Square-Cairo-EgyptHlavním městem Egypta je Káhira, která se svými 16 miliony obyvatel představuje chaotické město pulzující životem a bohužel i prachem. Přesto je však Káhira prodchnuta jistým kouzlem.

Ve městě najdete mnoho zajímavých městských částí. Mezi ty nejzajímavější patří čtvrt‘ středověká, která je prodchnuta úzkými uličkami.

Při proplétání těmito úzkými uličkami si budete moci vychutnat rušný život, který je pro Káhiru typický. Na každém rohu Káhiry narazíte na mešitu, koptský kostel a bazary, ve kterých si můžete koupit cokoliv od parfému, přes talismany až po náhradní díly. Za návštěvu stojí rozsáhlá pevnost Citadela, ÍbnTulúnova mešita či mešita Al-Azhar.

Egyptské muzeum

Když už do Káhiry zavítáte, neměli byste zapomenout navštívit i Egyptské muzeum. V muzeu si budete moci prohlédnout množství sbírek, které čítají více jak 120 tisíc exponátů a které obsahují sarkofágy, mumie, poklady faraóna Tutanchamóna či šperky.

Pyramidy v Gíze

Symbolem Egypta jsou samozřejmě monumentální pyramidy, které dokonce patří mezi sedm divů světa a které jsou snad nejznámější egyptskou památkou.

Nejstarší pyramidou je 137 metrů vysoká Cheopsova pyramida, která vznikla 2 600 let před Kristem. Na stavbu této pyramidy bylo použito neuvěřitelných 2,5 milionu vápencových bloků.

Dalšími významnými pyramidami je pyramida Chefrónova a pyramida Menkauerova. Prohlédnout si však můžete i množství nedostavěných chrámů a pyramid, které byly pravděpodobně určeny pro manželky faraónů. Celé pohřebiště a všechny duše panovníků ochraňuje nad pohřebištěm se tyčící Sfinga.

Letecky se na proslulé pyramidy v Gíze můžete podívat pomocí tohoto projektu: http://www.airpano.ru/

Chrám v Luxoru

Napříč celým Egyptem plyne řeka Nil, na jejímž břehu se nachází chrám v Luxoru, který leží 700 kilometrů jižně od Káhiry na místě, kde dříve stávalo starověké město Théby. Na výstavě chrámu, který byl postaven roku 1 400 před Kristem, se podíleli faraónové Amenhotep III. a Ramesse II. Chrám byl postaven na oslavu svátku Opet.

Abú Simbel

abu-simbel460_1508314cDruhou nejvýznamnější památkou Egypta představují dva chrámy postavené faraónem Ramesse II. Chrámy byly vytesané do pískovcových útesů tyčících se nad řekou Nil. Chrámy chrání 20 metrů vysoká panovníkova socha.

Chrámy nejsou zajímavé pouze svou architekturou, ale i svou historií. V 60. Letech minulého století, kdy došlo ke stavbě Asuánské přehrady, došlo také k jednomu z největších výkonů moderního inženýrství, a to k přesunutí chrámů o 65 metrů výše z důvodu vyhnutí se možnému zaplavení.

Chrámový komplex v Karnaku

V Egyptě najdete i jednu z největších náboženských staveb. Jedná se o chrámový komplex v Karnaku, který sloužil k uctívání boha Amóna.

Při návštěvě komplexu se seznámíte s celým pantheonem bohů starověkého Egypta a prohlédnete si svatyně, pylony a obelisky, které jsou rozmístěny na ploše o rozměrech 1500×800 metrů. Chcete se po Karnaku rozhlédnout? Není nic snazšího – http://www.panoramas.dk/

Údolí králů

Po období pyramid byli faraónové pohřbíváni na pohřebišti v Údolí králů. Jedná se o vápencové údolí v Thébských horách. Jednou z nejznámějších hrobek představuje hrobka faraóna Tutanchamóna objevená v roce 1922. Navštívit můžete i hrobku královny Nefertiti.

Tipy na dovolenou v Egyptě:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.