Vídeň – nejlepší kousky vídeňské architektury

Vídeň bývala odjakživa jedním z nejvýznamnějších evropských center, kde se střetávalo umění, hudba i architektura, a tak se z Vídně stala metropole plná architektonických skvostů. Ty najdete nejen v historickém jádru hlavního města, ale také v jeho přilehlém okolí.

Ve Vídni si na své přijdou milovníci různých architektonických stylů, počínaje gotikou či barokem a konče secesí. Jednotlivá období vytvářejí souznící architekturu vytvářející jedinečný celek.

Ti z vás, kteří by se chtěli vydat za krásami vídeňské architektury, zájezd za novým poznáním monumentálních budov, secesní architektury a domů soupeřících s Gaudího stylem, si můžete vybrat zážitkový zájezd do Vídně na webových stránkách CK Rady na cestu.

Vídeň jako rodiště moderny

Vídeň se na přelomu devatenáctého a dvacátého století stala jedním z rodišť moderny. Architekti v čele s Otto Wagnerem se začali ubírat novými cestami, které ovlivnily dnešní městské panorama tohoto rakouského města. Secesní architektura je typická ornamenty na vnější straně domu. Domy jsou zdobeny mramorem, sklem, kovem, obklady či bohatým štukováním.

Otto Wagner upřednostňoval geometrickou variantu secesního směru. Jeho stavby jsou čisté a symetrické a jeho nejznámější dílo tvoří stanice, zábradlí a mosty bývalé městské dráhy, Majolikový dům a Dům múz v ulici Wienzeile. Tím však výčet nekončí. K jeho slavným dílům totiž patří také kostel sv. Leopolda ve Steinhofu a budova Poštovní spořitelny.

Secession, první výstavní síň ve střední Evropě

secession_wien_seitenansichtRoku 1898 postavil opavský rodák Joseph Maria Olbrich první výstavní síň ve střední Evropě. Síň s názvem Secession, celým názvem také Wiener Secessionsgebäude, je věnována modernímu umění.

Jde o významnou architektonickou památku, která je dodnes využívána k pořádání výstav. Budova byla postavena z peněz poskytnutých sdružením umělců secese a na pozemku poskytnutým městem zdarma.

 Dominantou výstavní síně je kopule z pozlaceného bronzu tvarovaného do tvaru vavřínových listů. Kopule je obklopena čtveřicí menších věžiček.

Klimtova vila

Významnou vídeňskou budovou je vila Gustava Klimta, která mu soužila jako jeho poslední malířský ateliér a která je v současnosti dokonce přístupna veřejnosti.

Budova byla v nedávné době zcela zrenovována, byly tak obnoveny originální místnosti vily a zrestaurována barevná podoba a povrchová úprava nábytku. Klimtova vila nabízí možnost přenést se do doby Gustava Klimta a vžít se tak do jeho životní i pracovní situace.

Mezi další významné architekty secese patří Josef Hoffmann, který je architektem mnoha vídeňských vil pocházejících z 19. století, a Adolf Loos propagující čistě funkční architekturu, autor Loosova domu (dříve nazývaný jako „Dům bez obočí“).

Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus, jenž měl původně plnit funkci ubytování pro sociálně slabší lidi a jenž se nakonec stal spíše turistickou atrakcí, je nejznámějším dílem architekta Friedesreicha Hundertwassera.

Budova odráží Hundertwasserův celoživotní postoj, a tak byste u ní marně hledali rovné stěny či pravidelné linie. Dům je pravým opakem uspořádanosti. Fasáda by mohla být synonymem pro různorodost života, neboť obsahuje barvy z celé pestrobarevné palety.

Dům obrůstají stromy a popínavé rostliny, což si také architekt jako zapálený ekolog velmi přál. Množství zeleně trčící z budovy tak na jaře a v létě oživuje již tak pestrý vzhled domu. Pokud se k této budově vydáte, můžete zde nějaký ten čas strávit a budovu si naplno vychutnat. Přímo v domě totiž sídlí kavárna.

Stejně tak sídlí kavárna i naproti Hundertwasserhaus. Je tak jen na vás, zdali o Hundertwasserově genialitě či pomatenosti budete spekulovat v interiéru jeho veledíla či venku při pohledu na něj.

0329130333461204

 
 

Udělejte si radost a vyberte si zájezd do Vídně dle vašich představ:

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.