dubrovník

Dubrovník: virtuální procházka městem

Dubrovník jako historické město nabízí mnoho zajímavých památek. My si pro naši virtuální procházku zvolíme pouze několik z nich, které by Vám neměly ujít.

Nejdříve se projdeme po jeho slavných Hradbách, odkud je nádherný výhled na město. Dále se zastavíme v Dominikánském klášteře, kde je zajímavá sbírka renesančního umění. Poté se podíváme na palác Sponza o které již byla řeč  a také se zastavíme u Rolandova sloupu. Návštěvu města zakončíme u pevnosti Revelin, která chránila město od moře.

Dubrovnické hradby

Jako výchozí bod pro procházku po hradbách doporučujeme Pilskou bránu u které zastavuje většina místních autobusů. K bráně se dostanete po kamenném mostě z roku  1471, pod kterým jsou v současné době zahrady. Hradby se zachovali z velké části v původním stavu, kompletní projití Vám zabere asi hodinku pohodové chůze.

Vzhledem k tomu, že některá místa hradeb jsou dost úzká je zde také zákaz vstupu s batohem.

Obranná zeď je zdobena řadou věží a bašt, které jsou stále v dobrém stavu. Většina opevnění vznikla ve 12. a 13. století, v dalších dobách se zpevňovaly a rozšiřovaly. Po zhruba 200 metrech se můžete podívat na věže pevnosti Minčeta, jejíž stavba byla zahájena v roce 1455.

 Po dalších asi 500 metrech se dostanete k Pločské bráně, kterou je možné vstoupit do města. Za ní hradby pokračují po mořském břehu až k pevnosti svatého Jana, která tvořila hlavní opěrné místo proti útoku od moře. Dále pokračujeme k pevnosti Bokar, která dříve bránila přístup do vodního příkopu.

Hradby Dubrovník

Hradby Dubrovníku

Součástí opevnění jsou i dvě samostatně stojící pevnosti – pevnost Lovrijenacpevnost Revelin, které sice nejsou přímo součástí opevnění, nicméně měly velký význam pro obranu města.

O pevnosti Revelin budeme mluvit dále, takže si řekneme pouze pár slov k pevnosti Lovrijenac. Pevnost Lovrijenac je umístěna na vysokém skalním masivu nad mořem. Jejím hlavním úkolem byla obrana Pilské brány a také sloužila jako ochrana menšímu přístavu Kalarinja. Zdi této pevnosti mají tloušťku až 12 metrů, patří tak k tomu nejsilnějšímu v rámci obranného systému města. Vyzbrojena byla 10 děly a uvnitř svých hradeb měla také velkou nádrž na vodu, takže byla v případě obléhání soběstačná.

Více informací k Dubrovnickým hradbám, otevírací dobu a mapu najdete na stránce: http://citywallsdubrovnik.hr/

Virtuálně se k Dubrovnickým hradbám můžete podívat zde: Dubrovník hradby

 

Dominikánský klášter

Klášter najdete na adrese: Ulica Svetog Dominika 4, 20000, Dubrovnik. Dominikánský klášter se nachází v těsné blízkosti vnitřní brány Ploče, kde se napojuje na městské hradby.

Se stavbou kláštera se začalo již v roce 1301 a na stavbě se podílela většina obyvatel města. V současnosti se ke klášteru dostanete po nádherném schodišti s kamenným zábradlím, jehož otvory mezi sloupky bohužel nechali sami klášterní bratři zazdít. Důvodem bylo zabránit nemravům ve sledování odhalených kotníků dam, které po schodišti stoupali vzhůru.

Na konci schodiště se dveřmi dostanete do goticko-renesanční křížové chodby. Ke klášteru přiléhá také muzeum, kde můžete vidět ukázky dubrovnického sakrálního umění z 16. století.  Patří sem např. tři plátna od nejznámějšího malíře své doby – Nikoly Božidareviče. Na jednom z jeho obrazů – Panna Marie s děťátkem se můžete podívat jak vypadal Dubrovník ještě před zemětřesením v roce 1667.

Dominikánský klášter

Dominikánský klášter

Kromě obrazů zde uvidíte také vitríny plné vzácných stříbrných předmětů, jako je např. kříž srbského krále Štěpána Uroše II.

V přilehlém klášterním kostele v bohatě zdobeném interiéru pokračuje obrazová galerie. Další zajímavostí je klášterní knihovna, která obsahuje přes 200 rukopisů, 240 prvotisků a asi 16 000 cenných knih. U kláštera byla také na konci 16. století založena první tiskárna v Dubrovníku.

Další informace k Dominikánském klášteru najdete na stránce: http://www.dubrovnikcity.com/

Otevírací doba Muzea: denně – v letních měsících 9:00 – 18:00, v zimě 9:00 – 17:00 hodin

Virtuálně se můžete ke klášteru podívat zde: Dominikánský klášter

Palác Sponza

Palác Sponza najdete na náměstí Luža po jeho levé straně. Palác je otevřen denně od: 8:00 – 13:00 hodin, vstup je bezplatný. V prostorách paláce v minulosti sídlili městští výběrčí cel a také zde byla mincovna. Díky tomu tato stavba byla pro město významná a s jeho rozšiřováním rostla také stavba paláce.

Palác byl postaven v 16. stoletím, z vnější strany můžete vidět křehce působící renesanční podloubí v přízemí a také bohatě zdobená okna v prvním poschodí dle návrhu Paskoje Miličeviče. Po vstupu do paláce můžete navštívit krásné vnitřní nádvoří, kde se nyní konají hlavně v letních měsících výstavy umění nebo koncerty. V létě se zde zahajuje festival Libertas.

Palác Sponza Dubrovník

Palác Sponza Dubrovník

Dále zde najdete Vzpomínkový sál obránců Dubrovníku, který obsahuje mnoho fotografií padlých v průběhu obléhání města v letech 1991 a 1992. Dále je zde umístěn Dubrovský státní archiv, kde jsou kopie různých starých smluv, zákonů a vzácné rukopisy spolu se starými dobovými fotografiemi Dubrovníku.

Další informace k paláci Sponza získáte na stránce: http://www.dubrovnikcity.com/

Virtuálně se můžete ke vchodu do Paláce Sponza podívat zde: Palác Sponza

Rolandův sloup

Rolandův sloup neboli Orlandov stup v chorvatštině najdete také na náměstí Luža, prakticky v samém středu. Na malém podstavci je zde do sloupu vytesaná kamenná postava rytíře v brnění. Tento sloup byl na náměstí umístěn v roce 1418, aby pozvedl morálku obyvatel k boji za nezávislost a svobodu. Patří k nejstarším veřejným sochám v Dubrovníku.

U tohoto sloupu se zveřejňovala nová nařízení a zákony přijaté Velkou radou a také se zde trestali provinilci. V současné době je na sloupu umístěn prapor s motem libertas, pod nímž se každý rok zahajuje Dubrovnický letní festival.  Pro zajímavost pravá paže rytíře Orlanda byla v Dubrovnické republice standardní délkovou mírou – cca 51,2 cm.

Kult rytíže Rolanda vznikl v průběhu 12. století na základě hrdinské písně O Rolandovi asi z 11. století. Vypráví o rytířově hrdinné obraně pyrenejského průsmyku Roncevaux, kde s 25 tisíci francouzských vojáků bojuje proti přesile saracénů.

Rolandův sloup

Rolandův sloup

Kamenný sloup byl symbolem svobodného obchodního města, jeho meč symbolizoval soudní právo. Socha je dílem milánského sochaře – Bonina.

Některé další informace na stránce Wikipedie: http://hr.wikipedia.org/

Rolandův sloup si můžete virtuálně prohlédnout zde: Rolandův sloup

 

Pevnost Revelin

Naší poslední zastávkou na cestě Dubrovníkem bude pevnost Revelin. Pevnost najdete ve východní části města Dubrovník kousek od Pločské brány. Se stavbou pevnosti Revelin se začalo již v roce 1463, nicméně dokončená byla až v roce 1539. Důvodem dokončení byla hrozba ze strany osmanské říše, takže místní obyvatelé pevnost za necelé čtyři měsíce dokončili.

Po tuto dobu se přerušili práce na všech dalších stavbách. Stavby se dokonce muselo účastnit také služebnictvo bohatých šlechtických rodin. Stylové prostory bývalé pevnostní zbrojnice s krásným klenutých stropem nyní slouží jako místo pro koncerty.

Pevnost Revelin

Pevnost Revelin

Revelin byl postaven jako samostatně stojící pevnost, která poskytuje podporu východní bráně, které představovalo slabé místo v opevnění města Dubrovník. Pevnost má tvar nepravidelného čtyřúhelníku s ostrou špicí na severní straně.

Do pevnosti se vstupuje z jižní strany dvěma opevněnými branami, za nimiž je plošina. Díky jeho pevné konstrukci jej zemětřesení v roce 1667 nepoškodilo, takže je stále v původním stavu.

Více informací o pevnosti Revelin najdete zde: http://en.wikipedia.org/

Virtuálně se můžete k pevnosti Revelin podívat zde: Pevnost Revelin Dubrovník

Zaujal vás Dubrovník? Vyberte si zájezd i s ubytováním přímo v tomto krásném městě!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.